Namiestów. Doskonała baza wypadowa w Beskidy Orawskie
Namiestów to niewielkie, położone nad Jeziorem Orawskim miasteczko jest głównym centrum turystycznym Górnej Orawy. Stanowi doskonałą bazę wypadową w Beskidy Orawskie oraz w pasmo Magury Orawskiej.
W jego okolicach znajduje się kilka kempingów i ośrodków sportów wodnych umożliwiających aktywny wypoczynek nad wodami „Morza Orawskiego”.
Migawki z historii
Namiestów powstał w 1557 r. z inicjatywy Franciszka Turzona, jako niewielka osada rolnicza, która w 1728 r. otrzymała prawo handlu płótnem i od tej pory zaczęła przybierać charakter małego miasteczka, ze sporym odsetkiem osób zajmujących się rzemiosłem i handlem. Prawa miejskie Namiestów uzyskał od Marii Teresy w 1776 r., która zezwoliła też na organizowanie czterech wielkich, corocznych jarmarków i coczwartkowych targów – dzięki czemu wyrósł on na najważniejszy ośrodek w tej części Orawy. Miasto zamieszkiwała spora liczba ludności żydowskiej; w listopadzie 1918 r. w okolicy Namiestowa miały miejsce niezbyt chlubne wydarzenia (tzw. rabovka), kiedy to doszło do wystąpień przeciwko Żydom i miejscowa ludność zaczęła rabować ich sklepy i mieszkania. W czasie II wojny światowej namiestowscy Żydzi zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych.
Zwiedzanie Namiestowa
W Namiestowie niewiele zachowało się wartościowych zabytków. Najcenniejszym jest kościół św.św. Szymona i Judy, którego najstarsze części (obecna kruchta) pochodzą z lat 1655–58. Później wielokrotnie go przebudowywano i rozbudowywano. Nad wejściem do zakrystii umieszczone są XVIII-wieczne rzeźby świętych Dziewic: Barbary i Katarzyny. Większość wyposażenia pochodzi jednak z poł. XIX w. Obok kościoła ustawiona została figura NMP z 1758 r., wykonana w warsztacie kamieniarskim w Białym Potoku.
Wydarzenia
W kwietniu w Namiestowie organizowany jest przez tutejszy Miejski Dom Kultury przegląd amatorskich zespołów teatralnych z całej Słowacji. W maju w kościele odbywają się dni muzyki religijnej. Natomiast w czasie wakacji nad brzegiem jeziora mają miejsce ludyczne Dni Piwa.
Okolice Namiestowa
Bezpośrednio pod Namiestowem rozciąga się największy pod względem powierzchni zbiornik wodny na Słowacji (około 35 km²) – Jezioro Orawskie (vodná nádrž Orava) utworzone w latach 1941–54 u zbiegu Czarnej i Białej Orawy. Spora część (m.in. północno-wschodnie ramię) jeziora objęta jest ochroną rezerwatową. Rezerwatami są też dwie wyspy w zachodnim ramieniu: Slanicki Ostrów (Slanický ostrov) i Ptasi Ostrów (Vtáčí ostrov). Na południowych brzegach zalewu rozłożyło się natomiast mnóstwo ośrodków wczasowo-turystycznych. Na jeziorze odbywają się liczne zawody w sportach wodnych: żeglarstwie, kajakarstwie i narciarstwie wodnym. Atrakcją jest rejs na Slanicki Ostrów (z przystani w Slanickej Osadzie: 15.V–15.IX codz. 9.00–17.00, tel.: +421 905915108; bądź z przystani koło hotelu Goral, w połowie drogi między zaporą a Namiestowem, w połączeniu z godzinnym rejsem po jeziorze: V–X codz. 8.00–18.00, tel.: +421 903804507). Jest to pozostałość zatopionej wodami jeziora wsi Slanica. Na wyspie zachował się kościół z lat
1766–69, w którego wnętrzu urządzono – po przeniesieniu pierwotnego wyposażenia do Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie – galerię sztuki ludowej oraz ekspozycję fotograficzną, dokumentującą wygląd zatopionych wsi i dzieje powstawania zalewu (oddział Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie, http://www.oravskagaleria.sk, czynny: 15.V–15.IX 9.00–17.00, 40/20 Sk). Wokół kościoła urządzono lapidarium z kamiennych płaskorzeźb nagrobnych i pochodzących z orawskich kapliczek. Przed kościołem znajduje się pomnik Antona Bernoláka – urodzonego w Slanicy, żyjącego w latach 1762–1813 językoznawcy i literata, kodyfikatora literackiego języka słowackiego. Przykościelna aleja lipowa jest od 1973 r. (jak zresztą cała wyspa) chroniona jako rezerwat przyrody. Na wyspę – niezależnie od jej uroku – warto specjalnie przyjechać dla koncertów muzyki poważnej odbywających się tutaj w czerwcowe i lipcowe weekendy w ramach Orawskiego Lata Muzycznego.
Z Namiestowa warto także przyjechać do najbardziej na północ położonej słowackiej miejscowości: ORAWSKIEJ PÓŁGÓRY (ORAVSKÁ POLHORA), przede wszystkim dlatego, że jest ona znakomitym punktem wyjścia na najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich – leżącą na granicy słowacko-polskiej Babią Górę (Babia hora, 1725 m n.p.m.).
Źródło: Bezdroża