Nareszcie piątek, czyli Polska na weekend
Nareszcie długo wyczekiwany weekend. To okazja, aby dobrze wypocząć, zrelaksować się i złapać ostatnie promyki jesiennego słońca. Tym bardziej, że synoptycy zapowiadają długą i mroźną zimę. Przedstawiamy kilka propozycji dla tych, którzy szukają pomysłu na wygodny i niedrogi wypoczynek.
Nareszcie piątek, czyli Polska na weekend
Nareszcie długo wyczekiwany weekend. To okazja, aby dobrze wypocząć, zrelaksować się i złapać ostatnie promyki jesiennego słońca. Tym bardziej, że synoptycy zapowiadają długą i mroźną zimę. Przedstawiamy kilka propozycji dla tych, którzy szukają pomysłu na wygodny i niedrogi wypoczynek.
Grzybobranie
Zanim całą Polskę od Tatr po Bałtyk pokryje śnieżny puch warto na chwilę wybrać się do lasu na grzyby, a przy okazji złapać ostatnie promyki jesiennego słońca.
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony - to największa atrakcja Ziemi Lubuskiej. Jednen z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. MRU to potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30 tych XX w. na pograniczu niemiecko – polskim, stanowiący element tzw. Ostwall – wału wschodniego. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą i rozciąga na odcinku ok. 100 km.
Downhill w Wiercholmi
Downhill, czyli jazda na rowerach ze stoków górskich, to największa atrakcja w Wierchomli. Można skupić się tylko na zjazdach, ponieważ na górę dostaniemy się wyciągiem krzesełkowym wraz z naszym rowerem. W tym miejscu nie można narzekać na nudę lub brak zajęć. Mamy do wyboru coraz bardziej popularne Nordic walking w zorganizowanych grupach z instruktorem, który zna każdy ciekawy zakątek tego regionu. Na jednym z największych w Polsce pól paintballowych również czeka świetna zabawa.
Jaskinia Raj, Chęciny
Obecnie w Polsce znajduje się 19 jaskiń udostępnionych dla turystów. Ich wnętrza zadziwiają urodą i kryją w sobie często wiele tajemnic. Bez wątpienia najsłynniejszą jest Raj. Znajduje się w Górach Świętokrzyskich w pobliżu miejscowości Chęciny. Przy jej wejściu jest niewielkie muzeum, w którym poznamy jej geologię i historię eksploracji przez ekipy naukowców. Jej korytarze, których łączna długość wynosi 240 m, powstały około 350 mln lat temu. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe i "perły" jaskiniowe, jeziorka i "pola ryżowe".
Ze względu na ochronę mikroklimatu jaskini, wprowadzono ograniczenia w ruchu turystycznym. Ceny biletów zaczynają się od 11 zł.
Muzeum im. Orła Białego
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej istnieje od ponad 35 lat. Jego główną atrakcją jest ekspozycja plenerowa - jedna z najciekawszych i największych w kraju kolekcji ciężkiego sprzętu i uzbrojenia. Zgromadzono na niej wiele rodzajów i typów sprzętu bojowego - działa artyleryjskie, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze, wyrzutnie rakietowe, czołgi, wozy pancerne i samoloty wojskowe różnego przeznaczenia. Wśród eksponowanych samolotów znajdują się m.in. myśliwce bombardujące MIG-21 i SU-7, myśliwce MIG-17, LIM-2, śmigłowiec MI-4. Unikatowym w skali kraju eksponatem jest pełnomorski kuter torpedowy ORP "Odważny" pozyskany w 1987 roku.
Park Przygody w Przywidzu
Park Przygody w Przywidzu to idealne miejsce odpoczynku, zabawy i spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Dla najmłodszych przygotowany jest kolorowy Kids Park z animatorami. Dla dzieci w wieku szkolnym ciekawe atrakcje oraz programy przygodowe. Dla dorosłych aktywny wypoczynek połączony z dawką adrenaliny. Dla lubiących leniuchować jest też strefa... odpoczynku. Na terenie Parku Przygody znajdują się: parki linowe, quady, strzelnica, paintball, ścianki do wspinaczki - masa atrakcji, które zapewnią i dzieciom i rodzicom wspaniały dzień.
Ceny: pakiet rodzinny od 50 zł
Zobacz również
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
W jedynym w Polsce Muzeum Bursztynu można obejrzeć tysiące eksponatów, w tym zbiory wypożyczone z Ermitażu (Sankt Petersburg), Carskiego Sioła oraz muzeów watykańskich. Na sale wystawowe zostały zaadaptowane wszystkie piętra Wieży Więziennej. Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim, również ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze.
Cennik biletów:
normalny - 10zł
ulgowy - 5zł
Rodzinny - 20zł
Smocza Jama, Kraków
Zwiedzając krakowski Wawel, warto poznać podziemną Smoczą Jamę. Dzięki legendzie o smoku wawelskim, jaskinia ta znana jest każdemu dziecku. Główny ciąg stanowi trasa turystyczna o długości 81 m. Wyjście znajduje się poza obrębem murów zamku, w pobliżu koryta Wisły. To jedyna tego typu atrakcja turystyczna dostępna w tak dużym mieście Europy. W niektórych miejscach jej ściany i sklepienie wzmocnione są cegłami i filarami.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Zachwyca nie tylko przepięknymi zagrodami i wnętrzami chałup, ale również urozmaiconym terenem. Plener wykorzystywano do wielu filmów - do "Pana Tadeusza" i "Ogniem i mieczem". W niedziele skansen zamienia się w wioskę tętniącą życiem. Ekspozycje w izbach zawsze są adekwatne do pory roku.
Polecamy również Skansen Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Muzeum Dobranocek
W Muzeum Dobranocek w Rzeszowie obok lalek z filmów kukiełkowych, można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów „Miś Colargol”, „Miś Uszatek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Maurycy i Hawranek”.
Więcej informacji: www.muzeumdobranocek.pl