WP

Naukowcy zafascynowani nową wyspą. Twierdzą, że przypomina Marsa

Wyspa Hunga Tonga pojawiła się na Oceanie Spokojnym niemal trzy lata temu wraz z wybuchem podwodnego wulkanu. Okazało się, że może pomóc zrozumieć procesy zachodzące na Marsie. Naukowcy są zdania, że nowy, niewielki ląd przetrwa tylko kilkadziesiąt lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy uważają, że na wyspie zachodzą zagadkowe reakcje chemiczne
Naukowcy uważają, że na wyspie zachodzą zagadkowe reakcje chemiczne (NASA)
WP

W styczniu 2015 r. na Południowym Pacyfiku pojawiła się wysepka, którą nazwano Hunga Tonga. Jest trzecią, która w ciągu ostatnich 150 lat powstała w wyniku podwodnego wybuchu wulkanu.

Hunga Tonga intryguje naukowców od samego początku istnienia. Sam proces wypiętrzania się wyspy wskutek erupcji uznają za wysoce interesujący. Jednak badacze mówią, że nie ma sensu się do niej przyzwyczaić, ponieważ w ciągu kilku dekad zniknie. Zostało to ogłoszone podczas grudniowego zjazdu Stowarzyszenia Amerykańskich Geofizyków – informuje portal TVN Meteo.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się
WP

Dzięki wykorzystaniu satelitów, zespół badawczy był w stanie utworzyć profil topograficzny wyspy. Regularne pomiary linii brzegowej oraz stromizny zboczy umożliwiają zrozumieć, jaki los ją czeka. Początkowo naukowcy dawali wyspie jedynie kilka miesięcy, jednak teraz twierdzą, że to mierzące 200 ha terytorium może przetrwać do ok. 2040-2050 r. Naukowcy przyznają, że na Hunga Tonga zachodzą zagadkowe reakcje chemiczne, które utrzymują ją na powierzchni.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Entuzjazm badaczy jest jak najbardziej słuszny. Dzięki zrozumieniu procesów wulkanicznego powstawania lądów, jesteśmy w stanie zrozumieć, w jaki sposób procesy lądotwórcze odbywają się na Marsie. Uważają, że regularnie dochodziło na nim do wybuchów wulkanu, gdy jeszcze Czerwoną Planetę pokrywała woda.

Choć czasu pozostało niewiele, naukowcy robią wszystko, by rozszyfrować procesy kryjące się za powstaniem Honga Tonga, nim całkowicie przepadnie.

WP

Źródło: TVN Meteo

Zobacz też: Erupcja jest "bliska". Na Bali trwa ewakuacja

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP