MiastaNawiedzone miejsca w Polsce

Nawiedzone miejsca w Polsce

Nawiedzone miejsca w Polsce
Źródło zdjęć: © Mike Mareen - Fotolia.com

Niektóre z tych miejsc z przerażających legend zrobiły swój atut, inne zwiedzamy, nie mając nawet pojęcia o ich mrocznej stronie. Dziwne zjawiska, krwawa przeszłość czy historie o duchach - te elementy są cechą wspólną miejsc, które dziś przestawiamy. Oto osiem nawiedzonych miejsc w Polsce.

Niektóre z tych miejsc z przerażających legend zrobiły swój atut, inne zwiedzamy, nie mając nawet pojęcia o ich mrocznej stronie. Dziwne zjawiska, krwawa przeszłość czy historie o duchach - te elementy są cechą wspólną atrakcji, które dziś przedstawiamy. Oto osiem nawiedzonych miejsc w Polsce.

*Zamek Czocha *przyciąga turystów nie tylko pięknem położenia i architekturą. Wiele tajemnic, historii o zaginionych skarbach oraz legend o duchach czyni twierdzę jeszcze bardziej atrakcyjnym celem wycieczek. Jedno z podań mówi o małżonce dawnego właściciela - Ulrice. Podczas nieobecności męża dopuściła się zdrady, której owocem było dziecko. Wściekły małżonek zamurował maleństwo w kominku, a żonę wtrącił do studni. Wieczorami po budowli niesie się płacz dziecka oraz zawodzenie nieszczęsnej Ulriki.

ik

1 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Odry

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Kamienne kręgi w Odrach, w gminie Czersk na Pomorzu, to pradawne cmentarzysko Gotów. Miejsce to spowija aura tajemnicy. Według legendy można spotkać tutaj pokutującą damę, która przemyka między głazami. Gdy wsłuchamy się w szum wiatru, usłyszmy dźwięk bijącego kościelnego dzwonu. To *największe w Polsce *i drugie w Europie skupisko kamiennych kręgów.

2 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Grodziec

Obraz
© marcinm85 - Fotolia.com

Czerwony Upiór straszy na dawnym piastowskim zamku w miejscowości Grodziec, na Dolnym Śląsku. Zapiski o kościotrupie w zbroi i w długiej purpurowej opończy, błądzącego po zamkowych komnatach i dziedzińcu pochodzą już z czasów legnickich Piastów. Z kolei przekazy osadników z czasów powojennych ukazują upiora stojącego na szczycie najwyższej baszty zamkowej. Do dziś zagadką pozostaje, kto w ten sposób pokutuje za winy, gdyż zanim zamek wszedł w posiadanie legnickich Piastów przez wiele dziesiątków lat był siedzibą rycerzy rozbójników.

3 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Babia Góra

Obraz
© Grzegorz_Pakula - Shutterstock

Babia Góra otoczona jest aurą tajemniczości od setek lat. Już przed wiekami ciągnęli tu zielarze, poszukiwacze skarbów, uczeni, a także ukrywali się zbójcy. Według legendy, odbywały się tu sabaty czarownic nazywanych niegdyś "babami". Stał tu czarci zamek, z którego zostało tylko ogromne rumowisko. Obecnie w letnim sezonie odbywają się tu festyny - podczas zlotów wiedźmy częstują gości "czarcim jadłem" i "diabelską okowitą", a na zakończenie wybiera się... najpiękniejszą czarownicę.

4 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Odrzykoń

Obraz
© Licencja CC by Scots, Wikimedia Commons

Zamek Kamieniec, gotycka ruina z XIV wieku, znajdująca się w województwie podkarpackim, może pochwalić się fascynującą historią. Nie dość, że gościła koronowane głowy, m.in króla Władysława Jagiełłę, to jeszcze spór między jego właścicielami w XVII wieku został uwieczniony w "Zemście" Aleksandra Fredry. Jakby tego było mało, na zamku podobno straszy. Na murach i dziedzińcu można dostrzec o zachodzie słońca *ducha karlicy *Kasi, która była dwórką jednej z właścicielek Kamieńca. Została podarowana cesarzowi Karolowi V i wyjechała do Hiszpanii, gdzie zmarła z tęsknoty za rodzinnymi stronami. Po śmierci regularnie odwiedza ukochany zamek odziana w zieloną suknię.

5 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Nowy Sącz

Obraz
© Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Nocami na rynku w Nowym Sączu można spotkać zjawę człowieka, który w XVII wieku uchodził za jednego z najznakomitszych alchemików Europy - Michała Sędziwoja. Duch kroczy w uniwersyteckiej todze z podniesioną głową, zaś jego postać nie rzuca cienia nawet przy pełni księżyca. Dukaty, które rozrzuca wokół, padają bezdźwięcznie na ziemię i znikają przed wschodem słońca. Według przekazów mieszkańców Nowego Sącza zjawa zwykle pojawia się w noc sylwestrową. Przepowiednia głosi, że ten kto natknie się na ducha alchemika, temu szczęście i pomyślność towarzyszyć będą przez cały następny rok.

6 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Ogrodzieniec

Obraz
© Mariusz Szczygiel - Shutterstock

Nocą w pobliżu ruin średniowiecznego zamku Ogrodzieniec, wzniesionego wśród poszarpanych i przybierających przedziwne kształty skał wapiennych Jury Krakowsko-Częstochowskiej, można się natknąć na upiora Czarnego Psa. Według przekazów ten ogromny, czarny zwierz ciągnie za sobą długi, brzęczący łańcuch, natomiast oczy jego płoną żywym ogniem. Legenda głosi, że tak pokutuje kasztelan Stanisław Warszycki, który na zewnętrznym dziedzińcu zamku urządził grotę, gdzie torturowano opornych poddanych.

7 / 7

Polskie atrakcje z dreszczykiem - Golub-Dobrzyń

Obraz
© Radoslaw Maciejewski - Shutterstock

Za nawiedzony uchodzi także zamek w Golubiu-Dobrzyniu, była rezydencja Anny Wazówny. Jedna z legend dotyczy zamkowych schodów. Ten, kto idąc nimi po raz pierwszy, obejrzy się za siebie, nieoczekiwanie zarży. Inna historia mówi o samej Annie Wazównie, która ma nieoczekiwanie pojawiać się w nocy na zamkowych krużgankach i murach. Niektórzy widzieli ją ubraną w białe szaty i w diademie na głowie.

ik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)