W PodróżyNazwali ją "drugą Chorwacją". "Jest tyglem, w którym mieszają się różne kultury"

Nazwali ją "drugą Chorwacją". "Jest tyglem, w którym mieszają się różne kultury"

Wyjątkowy adriatycki klimat poczuć można nie tylko w Chorwacji i Albanii. Według prognoz ekspertów z Wild Frontiers wciąż niedoceniana Bośnia i Hercegowina może stać się turystycznym hitem Europy w 2025 r. - Kierunek na pewno jest wart polecenia, a szczególnie zachwycą się nim ci, którzy lubią łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych miejsc - przyznała nam Marzena German z Wakacje.pl.

Neum - wyjątkowy kurort w Bośni i Hercegowinie
Neum - wyjątkowy kurort w Bośni i Hercegowinie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wild Frontiers, czyli brytyjski lider na rynku organizatorów wycieczek dla podróżników żądnych przygód, przeprowadził analizę danych wyszukiwań w Google i rezerwacji wakacyjnych na kolejny sezon urlopowy. Okazuje się, że wśród krajów z najszybciej rosnącą popularnością znalazła się niedoceniana perełka z południowej części Europy. "Warto skusić się na ten region, zanim dostrzegą go prawdziwe tłumy" - zachęcają brytyjscy dziennikarze "The Sun", powołujący się na raport Wild Frontiers.

Niedoceniana bałkańska perełka. Będzie hitem 2025?

Przez ekspertów z Wild Frontiers Bośnia i Hercegowina porównana została do swojej sąsiadki i nazwana nawet "drugą Chorwacją". Choć długości linii brzegowej tych krajów nie sposób porównywać (ponad 6 tys. km w Chorwacji i 20 km w Bośni i Hercegowinie), trzeba przyznać, że wybrzeże Bośniaków jest równie urokliwe i malownicze.

- Bośnia i Hercegowina to jeden z nieodkrytych kierunków Bałkanów. Kraj, choć całkiem spory pod względem powierzchni, ma właściwie tylko jeden kurort położony nad morzem - Neum. To tam skupiły się hotele różnej kategorii, od budżetowych po komfortowe o wyższym standardzie - przyznała w rozmowie z WP Marzena German, ekspertka rynku turystycznego z Wakacje.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". W Polsce hit za czasów PRL. "Szalenie popularne do dziś"

Urlop w urokliwym kurorcie Neum spędzić można jeszcze w październiku, kiedy temperatury w tym miejscu są przyjemne i oscylują w granicach od 22 do 25 st. C. Tygodniowy pobyt w hotelu z ofertą all inclusive to wydatek rzędu ok. 3,5 tys. zł od osoby. Należy dodać, że mówimy o ofercie z własnym transportem.

Z kolei w przyszłym roku w sezonie wakacyjnym tydzień w hotelu na wybrzeżu spędzimy już za 2,7 tys. zł od osoby. W cenę wliczony jest przelot, a także śniadania i obiadokolacje.

Atrakcje Bośni i Hercegowiny

Choć wybrzeże jest tym, co zazwyczaj przyciąga turystów na Bałkany, nie należy zapominać o wielu innych atrakcjach tego regionu.

- Po pierwsze zachwycają krajobrazy - Góry Dynarskie wzbijają się w niebo, na dole podziwiać można formacje wyrzeźbione przez wdzierające się w nie rzeki - podkreśliła Marzena German.

Ciekawym doświadczeniem dla miłośników kontaktu z naturą jest spływ po rzece Neretwa. W taką wyprawę można się udać zarówno będąc w Chorwacji, jak i Bośni i Hercegowinie. To drugie państwo należałoby jednak wymienić jako pierwsze, bowiem właśnie do Bośniaków należą aż 203 z 225 km jej koryta.

Takie górskie widoki zachwycają wszystkich
Takie górskie widoki zachwycają wszystkich © Adobe Stock

Bośnia i Hercegowina to także kraj wypełniony licznymi zabytkami. - Sarajewo jest drugim po Stambule miastem w Europie z największą liczbą tych związanych z islamem. Znajdziemy tam ponad 60 meczetów - dodała ekspertka z Wakacje.pl. Dla chrześcijan kraj jest jednak ważny z innego powodu - to właśnie tam znajduje się Medziugorie, do którego organizowane są pielgrzymki z całego świata.

Medziugorie znane przede wszystkim dzięki objawieniom maryjnym, badanym przez Kościół katolicki
Medziugorie znane przede wszystkim dzięki objawieniom maryjnym, badanym przez Kościół katolicki© Adobe Stock

Jednym z charakterystycznych miejsc jest także Mostar, położony przy drodze wiodącej z Dubrownika do Sarajewa. Słynie przede wszystkim z charakterystycznego Starego Mostu wybudowanego w XVI w. Został on zniszczony przez Chorwatów podczas wojny w byłej Jugosławii w 1993 r. Odbudowano go w 2004 r., a rok później - wraz z otoczeniem - wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Takie obrazki z Mostaru wyglądają jak typowe pocztówki z Bośni i Hercegowiny
Takie obrazki z Mostaru wyglądają jak typowe pocztówki z Bośni i Hercegowiny© Adobe Stock | alexlibris

- Bośnia i Hercegowina jest na pewno tyglem, w którym mieszają się różne kultury, miejscem, gdzie spotkamy gościnnych mieszkańców, a jeśli będziemy chcieli odpocząć z dala od tłumów, wystarczy wybrać się na łono wspaniałej przyrody - podsumowuje Marzena German.

Krystalicznie czysta woda w Neum zachęca do kąpieli
Krystalicznie czysta woda w Neum zachęca do kąpieli © Getty Images | Karel Struhala / 500px

Źródło: Wild Frontiers/The Sun/WP

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżybośnia i hercegowinaadriatyk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)