Nazywają ją Małym Rzymem. Na każdym kroku perła architektury
Choć to średniej wielkości miasto i daleko mu do europejskich metropolii, ludzie nazywają je Małym Rzymem. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jak na swoją powierzchnię, ma wyjątkowo dużo kościołów oraz budowli, które wzbudzają zachwyt miłośników zabytków. Wszystkie te perełki architektoniczne znajdują się u naszych sąsiadów, całkiem niedaleko od polskiej granicy.
Miasto położone jest kilkanaście kilometrów od pasma Malých Karpát, ok. 45 km od Bratysławy. Trnava - bo o niej mowa - była dawniej jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Europie.
Wielki ośrodek handlowy
Już w XII w. kupcy z dalekich stron ściągali tam, aby dokonywać dużych transakcji towarowych i po prostu być w centrum wydarzeń. Średniowieczna Trnava była jednym z najbogatszych i najbardziej znaczących miast Węgier. Co ciekawe była też pierwszym miastem, które uzyskało status wolnego miasta królewskiego i otrzymało zgodę na budowę murów miejskich. Nawiasem mówiąc, do dziś posiada jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych w Europie.
Ale, jak już wspomieliśmy, Trnawa słynie przede wszystkim z bogatej i różnorodnej architektury sakralnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedziła kraj pełen winnic. "Fenomenalny czas"
Kościoły, bazyliki, katedry
Będąc w mieście, warto odwiedzić bazylikę św. Mikołaja oraz gotycki kościół Św. Heleny z XIV w. Najważniejszą świątynią miasta, jest katedra Św. Jana Chrzciciela z XVII w., gdzie kiedyś znajdował się uniwersytet jezuicki. Jest to monumentalna budowla o długości 61 m z największym wczesnobarokowym ołtarzem w Europie.
Aby zobaczyć skalę miasta i móc podziwiać jego architekturę w pełnej krasie, warto wdrapać się na 57-metrową wieżę z XVI w., która znajduje się w centrum starego miasta. Do punktu widokowego na 27. piętrze prowadzą 143 schody.
Poczuć klimat Trnavy
Aby poczuć klimat miasta, warto zapuścić się w wąskie uliczki zabytkowej części Trnawy. Oprócz kościołów i kaplic, zobaczycie tam charakterystyczne, kolorowe kamienice i oraz klimatyczne zaułki.
A kiedy zmęczeni zwiedzaniem zapragniecie zrobić sobie małą przerwę, odwiedźcie koniecznie synagogę Status Quo Ante, w której znajduje się nastrojowa kawiarnia Synagoga Cafe.
Stara świątynia została zbudowana w 1891 r. i ma cechy stylu mauretańsko-bizantyjskiego. Jest budowlą niezwykłą pod każdym względem. Obecnie nie pełni funkcji sakralnych. W jej wnętrzach, poza wspomnianą kawiarnią, mieści się centrum sztuki współczesnej.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Źródło: Slovakia Travel