Trwa ładowanie...

Nie musisz jechać do Egiptu. Niezwykłe piramidy w Polsce

Masz ochotę na wakacje w cieniu piramid, ale podróż do Egiptu wydaje się zbyt skomplikowana? Nie martw się, nie musisz opuszczać Polski, żeby zobaczyć te niezwykłe budowle. W Polsce również możesz znaleźć piramidy, co jest świetną wiadomością dla miłośników starożytności.

Piramida w RożnowiePiramida w RożnowieŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Sławomir Milejski
dymu82n
dymu82n

Piramidy kojarzymy przede wszystkim z egipskimi pustyniami, jednak wcale nie musisz wybierać się za granicę, aby je podziwiać. W naszym kraju znajdują się obiekty pełniące podobną funkcję, choć na mniejszą skalę. Te polskie piramidy są równie interesujące i z pewnością warte zobaczenia. Zastanawiasz się, gdzie ich szukać?

Mazurska piramida – grobowiec Farenheidów

Mazury to nie tylko jeziora, ale także mnóstwo tajemniczych miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piramida nieopodal Kluczborka. Niezwykły grobowiec niemieckiej rodziny

Jednym z miejsc wartych uwagi jest mazurska piramida, ukryta w gęstym, zielonym lesie, co dodaje jej aurę tajemniczości. Znajduje się ona w pobliżu wsi Rapa, niedaleko granicy z Rosją. Choć nie jest to najstarsza tego typu budowla w Polsce, na pewno zasługuje na uwagę.

Piramida w Rapie Adobe Stock
Piramida w RapieŹródło: Adobe Stock

Zbudowana na początku XIX wieku piramida była inspirowana podróżą barona Fryderyka von Fahrenheida do Paryża, gdzie zetknął się z fascynującą wówczas egiptologią. Umiejscowiona na torfowisku piramida miała służyć mumifikacji ciał, co rzeczywiście miało miejsce.

Piramida w Rapie Getty Images
Piramida w RapieŹródło: Getty Images

Jednak ciała pochowane w piramidzie nie zaznały spokoju; zostały naruszone podczas wojen. Na szczęście, w latach 90. XX wieku, obiekt został odpowiednio zabezpieczony i obecnie przyciąga turystów odwiedzających Mazury.

dymu82n

Piramidy na Kujawach – starsze niż egipskie!

Jeśli chcesz odkryć więcej polskich piramid, warto także odwiedzić Kujawy, gdzie znajdują się grobowce megalityczne, których historia sięga ponad pięć i pół tysiąca lat wstecz. Są one starsze od Czerwonej Piramidy w Dahszur o około tysiąc lat.

Jeden z grobowców na Kujawach Wikimedia Commons
Jeden z grobowców na KujawachŹródło: Wikimedia Commons, fot: Einsamer Schütze

Megalityczne grobowce na Kujawach są jeszcze bardziej tajemnicze niż egipskie, gdyż archeolodzy nie odkryli, dla kogo powstały. Największe z nich miały długość stu metrów i wysokość pięciu metrów. Musiał to być więc ważny obiekt dla tamtejszej społeczności, prawdopodobnie miejsce spoczynku władcy, choć nie udało się tego jednoznacznie potwierdzić.

dymu82n

Te megalityczne struktury znajdują się niedaleko Izbicy Kujawskiej, w okolicy wsi Sarnowo, Wietrzychowice i Gaj Stolarski. Choć przez wieki były wykorzystywane jako źródło surowców, pozostawiając jedynie ich fundamenty, nadal są warte zobaczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piramidy na Kujawach. Od egipskich są starsze o tysiąc lat

Ariańska piramida w Krynicy

Województwo lubelskie z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie turystów. Wyróżnia się tam Krasnystaw, malowniczo położony u ujścia Żółkiewki do Wieprza, gdzie co roku w sierpniu odbywają się słynne Chmielaki, święto chmielu i piwa. Na co dzień okolica jest spokojna, pełna pól i łąk, idealna dla rowerzystów.

Wieża Ariańska CC BY-SA 3.0
Wieża AriańskaŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Shalom

Jedną z miejscowych atrakcji jest ariańska piramida w Krynicy, usytuowana tylko dziesięć kilometrów od Krasnegostawu. Wzniesiona na początku XVII wieku na wzór egipskich piramid, dzięki fascynacji jej fundatora Pawła Orzechowskiego. Jego celem było, aby jego ciało po śmierci uległo mumifikacji.

Wieża Ariańska CC BY-SA 3.0
Wieża AriańskaŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Shalom

Ariańska piramida w Krynicy mierzy trzydzieści metrów wysokości i znajduje się na wysokim, zalesionym wzgórzu niedaleko wsi, co sprawia, że jest łatwo zauważalna i przyciąga uwagę przechodniów.

dymu82n

Piramida w Rożnowie

Piramida, a zarazem grobowiec rodziny von Eben i Mohring, znajduje się także nieopodal Kluczborka. Została zbudowana w 1780 r. w Rożnowie z inicjatywy pruskiego generała Karola Augusta Adolfa von Eben und Brunnen. Generał za życia zafascynowany był Egiptem. Zapragnął spocząć w grobowcu w kształcie egipskiej piramidy. Jego zwłoki miały być zmumifikowane i tak też się stało.

Piramida w Rożnowie robi duże wrażenie Wikipedia Commons
Piramida w Rożnowie robi duże wrażenieŹródło: Wikipedia Commons, fot: Sławomir Milejski

Dziewięciometrowa piramida stoi tuż obok XVIII-wiecznego drewnianego kościoła pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Budowlę zaprojektował twórca Bramy Brandenburskiej oraz pałacu w Maciejowie, Carl Gotthard Langhans.

dymu82n

Czas nie oszczędzał piramidy, w 1945 r. piramidę splądrowali Sowieci. Obiekt od 2003 r. jest na liście zabytków Województwa Opolskiego. W 2005 r. przeprowadzono prace badawcze we wnętrzu grobowca. Naukowcy określili liczbę pochowany członków rodziny pruskiego generała na 28 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dymu82n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj