Trwa ładowanie...

Nie musisz jechać do Hiszpanii, by być na Camino

Najpopularniejsza i najsłynniejsza trasa pielgrzymkowa w Europie – Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, na dobre zagościła już w naszym kraju. Przed dwunastu laty Polska wróciła do sieci pielgrzymkowych szlaków prowadzących do Santiago de Compostella, gdzie pochowany jest ten jeden z dwunastu apostołów.

Nie musisz jechać do Hiszpanii, by być na CaminoŹródło: Shutterstock.com
dfvdyz0
dfvdyz0

W naszym kraju istnieje obecnie 17 dróg św. Jakuba. Przecinają one Polskę wzdłuż i wszerz. Tradycją jest, że pielgrzymujący po nich pątnicy nawiedzają leżące na ich szlaku kościoły oddane szczególnej opiece św. Jakuba.

Najstarsze powstały jeszcze w średniowieczu

Najstarszą jest Droga Królewska (Via Regia), którą wytyczono jeszcze w średniowieczu. Polski odcinek Camino na Drodze Królewskiej rozpoczyna się w Medyce – na granicy z Ukrainą – i biegnie przez Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk do Zgorzelca, gdzie łączy się ze szlakiem niemieckim.

Kolejną polską drogą św. Jakuba jest Droga Pomorska, która w naszym kraju zaczyna się w Elblągu, a kończy w Szczecinie. Na trzecim miejscu trzeba wymienić Drogę Polską, wiodącą od Ogrodnik nad granicą litewską aż do Trzemeszna – na pograniczu Kujaw i Wielkopolski.

Kolejnymi drogami są: Beskidzka, Dolnośląska, Jasnogórska, Kłodzka, Warszawska, Lubelska, Małopolska, Mazowiecka, Wielkopolska, Lubuska, Nadwarciańska, Sudecka, Ślężańska i Nyska.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Nawet najdłuższa droga zaczyna się tuż za drzwiami domu

Wszystkie z dróg oznaczone są znakiem muszli św. Jakuba. Jest to jeden z symboli oznaczających tego apostoła Chrystusa. Gdy w IX w. odkryto jego grób w północnej Hiszpanii i z całej Europy zaczęły napływać tu rzesze pielgrzymów (w tym także z Polski), znalezione na wybrzeżu Atlantyku muszle (przegrzebków) stały się dla pątników pamiątką i dowodem odbycia pielgrzymki do grobu świętego apostoła.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Dzisiaj w Santiago de Compostella także nie brakuje pielgrzymów. Ci, którzy, z takich lub innych względów nie mogą pozwolić sobie na odwiedzenie grobu świętego w odległej Hiszpanii, mogą pielgrzymować – na jednej z dróg mu poświęconych – i odwiedzać kościoły pod jego wezwaniem.

Santiago de Compostela / Shutterstock.com
Źródło: Santiago de Compostela / Shutterstock.com

Jak bowiem napisano na portalu camino.net.pl: "Zapraszamy do wyruszenia, począwszy od drzwi swojego domu, na tę "najpiękniejszą drogę Europy". Na drogę pozwalającą wrócić do siebie, do Boga, do wewnętrznej harmonii i pokoju oraz do ponownego odkrycia czegoś, o czym może zdążyliśmy zapomnieć. A będzie to Dobra Droga – Buen Camino!"

Zobacz też: Nietypowa pielgrzymka Polaków. Patronem jest... David Lynch

dfvdyz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfvdyz0