Trwa ładowanie...
Porady

Nie tylko paszport, ale i dowód biometryczny

Polacy jeszcze nie zakończyli wymiany starych dowodów osobistych na plastikowe karty, ale już powinni myśleć o nowych dokumentach. W styczniu przyszłego roku pojawią się dowody biometryczne. Także one pół roku później będą zmienione - na bardziej nowoczesne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

_ Polacy jeszcze nie zakończyli wymiany starych dowodów osobistych na plastikowe karty, ale już powinni myśleć o nowych dokumentach. W styczniu przyszłego roku pojawią się dowody biometryczne. Także one pół roku później będą zmienione - na bardziej nowoczesne - pisze \"Dziennik Polski\". _

Wprawdzie stare dowody nadal można wymieniać na nowe, ale formalnie proces wymiany najważniejszego dokumentu tożsamości zakończył się 31 grudnia 2007 r. Za rok osoby starające się o dowód osobisty (kończące 18 lat i zmieniające dowód z powodu zmiany adresu zamieszkania) nie otrzymają już plastikowej karty, takiej jak obecnie, tylko dokument z chipem (mikroprocesorem), a więc biometryczny dowód osobisty.

Dzisiejszy dowód osobisty zawiera podstawowe dane osobowe jego właściciela, w tym datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania oraz numer PESEL. W dowodach biometrycznych te informacje będą zakodowane w chipach, gdzie znajdzie się też cyfrowy zapis kształtu twarzy, a później także odcisków palców.

Slot

W dowodach biometrycznych znajdą się takie same dane, jakie umieszcza się w paszportach biometrycznych. Paszporty na razie zawierają tylko cyfrowy zapis kształtu twarzy oraz dane personalne. Od 29 czerwca 2009 r. w chipach nowych paszportów będą zapisane także odciski palców. W tym samym czasie znajdą się one w nowych dowodach biometrycznych. Wymiana nowych paszportów i dowodów na jeszcze nowsze nie będzie obowiązkowa.

W połowie 2009 r. Polacy będą zatem mieć trzy rodzaje dowodów osobistych - zwykłą kartę plastikową, dowód biometryczny bez odcisków palców i taki sam dowód, ale z odciskami. Będą też aż cztery rodzaje paszportów: wydane przed 2001 r., wydawane w latach 2001-2006, wydawane od sierpnia 2006 r. paszporty biometryczne z cyfrowym zapisem twarzy oraz paszporty z odciskami palców, które mają się pojawić 29 czerwca 2009 r.

(PAP)

mki/

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot