Trwa ładowanie...

Nie tylko Polacy klaszczą po wylądowaniu. Ekspert zdradza, kto jeszcze

Przyjęło się sądzić, że to Polacy głównie klaszczą przy lądowaniu. Prawda jest trochę jednak inna. Dlaczego w ten sposób wyrażamy aplauz, gdy samolot szczęśliwie osiągnie cel podróży? Naukowcy znaleźli na te pytania odpowiedzi.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie tylko Polacy klaszczą po wylądowaniu. Ekspert zdradza, kto jeszcze
Źródło: Shutterstock.com
d339o0l

Clark McPhail, emerytowany dziś profesor socjologii z Uniwersytetu Illinois w Stanach Zjednoczonych, całe swoje życie zawodowe poświęcił na badaniu klaskania jako ludzkiego odruchu. Zdaniem eksperta bicie brawa jest wyrazem ulgi i radości, że podróż zakończyła się sukcesem, ponieważ wiele osób boi się latania. Wielu pasażerów chce również w ten sposób wyrazić swą wdzięczność dla pilotów za bezpieczne lądowanie. Aplauz jest również wyrazem ekscytacji, że dotarło się do celu podróży, a ponieważ wiele osób wyjeżdża na urlop czy wycieczkę, to jest to zapowiedź niezwykłych wrażeń.

Zdaniem profesora, klaszczemy, bo… ktoś już zaczął i dołączamy do niego. Klaskanie bywa więc "zaraźliwe".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z badań McPhaila wynika, że taka reakcja na lądowanie wcale nie jest domeną Polaków, a… Żydów, którzy przylatują do Izraela. Obserwacje te potwierdza Marvin Goldman, który od 40 lat lata na tej trasie niemal co roku. Zauważa on, że przylot do Izraela jest dla nich emocjonalnym doświadczeniem. Przylatują tu po raz pierwszy lub powracają do swej ziemi obiecanej.

d339o0l

Amerykański profesor stwierdza, że równie często klaszczą Amerykanie. Kto często lata, ten wie, że równie często biją brawo Ukraińcy, Czesi, Rosjanie, a zdarza się także Szwedom, Włochom czy Rumunom.

Niektórzy lubią ten pozytywny akcent na zakończenie lotu, inni reagują na takie zachowanie z przekąsem. A wy jak reagujecie na oklaski? Thomas Farley, nowojorski specjalista od etykiety zauważa, że "dopóki ta radość nie zamieni się w meksykańską falę, wszystko jest w porządku".

Źródło: Gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pilot zdradza największe sekrety lądowań. Nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d339o0l

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d339o0l
d339o0l