Trwa ładowanie...

Nie tylko Polska ma swój "szlak orlich gniazd". Warownie robią ogromne wrażenie

Istnieje taka stara, portugalska rymowanka, która w przekładzie na język polski brzmi: "Z Hiszpanii ni dobrego ślubu, ni dobrego wiatru". Choć dziś relacje obu państw są całkiem dobre, dawniej kraje te toczyły nieustające walki. Po burzliwej historii pozostały piękne pamiątki - stare, budowane na szczytach wzgórz zamki, usytuowane tak, że widać z nich Hiszpanię.

Portugalskie zamki usytuowane na szczytach gór robią ogromne wrażeniePortugalskie zamki usytuowane na szczytach gór robią ogromne wrażenieŹródło: WP, fot: Magda Bukowska
d1iisju
d1iisju

Od razu wyjaśnię - zbudowane wzdłuż hiszpańskiej granicy w regionie Alentejo zamki nie są nazywane orlimi gniazdami. Ale przez swoje położenie i funkcję od razu skojarzyły mi się z naszymi piastowskimi zamkami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na miano orlich gniazd zasługują z jeszcze jednego powodu: obecności orłów.

Ptaki, które są dumą Alentejo i symbolem leżącego po sąsiedzku Parku Naturalnego Serra de São Mamede, występują tu niezbyt licznie, jednak w czasie, gdy podziwialiśmy widoki z zamkowych wież w Marvão, orły Bonellego krążyły nad naszymi głowami, dopełniając uczucia zachwytu. Zapewniam jednak, że nawet bez obecności ptaków zamki w Alentejo zrobią wrażenie na każdym, kto tu trafi.

Castelo de Vide, czyli miasto-zamek

Zamki rozsiane wzdłuż granicy portugalsko-hiszpańskiej mają bardzo długą historię. Większość z nich to budowle średniowieczne. Niemal każde miasteczko położone na terenie przygranicznym ma choćby niewielką warownię, więc kiedy zdecydujemy się zwiedzić kilka portugalskich zamków, będzie w czym wybierać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedziła Portugalię. Co warto stamtąd przywieźć?

Castelo de Vide to średniowieczne, małe miasteczko w centralnej części największego portugalskiego regionu Alentejo. Jest to miejsce wyjątkowe z wielu powodów. Dla wszystkich miłośników fotografii to miejsce, które trzeba odwiedzić, bo Castelo de Vide to po prostu miasto-pocztówka - z białymi domkami krytymi pomarańczową dachówką, górującym nad zabudową zamkiem i pięknymi widokami rozciągającymi się ze wzgórza, na którym jest usytuowane.

Źródło: Magda Bukowska, WP
Castelo de Vide to miasteczko, w którym mamy wrażenie, jakby czas się zatrzymał wiele lat temu

Zwiedzania Castelo de Vide nie warto jakoś szczegółowo planować. Najlepiej po prostu wyjść i pozwolić nogom nas prowadzić.

d1iisju

Niespodzianki dla turystów

Osada, którą w XII w. zdobył podbił król Portugalii Alfons I Zdobywca, jest niewielka, więc na pewno nie zabłądzimy. Za to możemy liczyć na urokliwe niespodzianki. Robiące niesamowite wrażenie - tak w dzień, jak i nocą - rzeźby w okolicach kościoła na rynku, uroczą dzielnicę żydowską, której początki także sięgają XII w., gdzie znajduje się najstarsza w kraju synagoga.

Źródło: Magda Bukowska, WP
Rzeźby wokół kościoła na rynku robią ogromne wrażenie

Biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w miasteczku, które zamieszkuje około 3,5 tysiąca ludzi, liczba zabytków i uroczych zakątków jest naprawdę imponująca. Co ciekawe, znaczna część mieszkańców wciąż żyje w otoczonej zamkowymi murami części miasta. Więc choć sam zamek jest zrujnowany i od wielu lat służy już tylko turystom, to jego otoczenie wciąż tętni życiem.

Choć nie jest to życie przesadnie bujne. Często trudno zgadnąć, które z pięknych, kolorowych drzwi prowadzą do opuszczonej dawno temu kamienicy, a za którymi wciąż toczą się codzienne, leniwe i wyjątkowo senne sprawy. Ale takie jest całe miasto, a właściwie niemal cały region. Bo Alentejo i jego atrakcje to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zwolnić i lubią mniej utarte i oczywiste szlaki.

d1iisju

Sam zamek jest niewielki, za to pięknie położony i bardzo malowniczy. Z góry (zwłaszcza z samej wieży) możemy podziwiać wspaniałe widoki na miasteczko i całą okolicę.

Magiczna budowla w Marvão

Dosłownie kilka kilometrów od Castelo de Vide znajduje się kolejny średniowieczny zamek, który strzegł granicy z Hiszpanią. Oczywiście zapobiegliwi portugalscy władcy, w ramach zapewniania pokoju krajowi, nie raz postępowali wbrew powiedzeniu, że z Hiszpanii nie ma ani dobrego wiatru, ani dobrych małżeństw i szukali sobie żon wśród hiszpańskich księżniczek. Tak było w przypadku króla Dionizego I, który pojął za żonę pochodzącą z Hiszpanii Izabelę Aragońską (znaną też jako Elżbietę Aragońską, późniejszą świętą Kościoła Katolickiego).

Źródło: Magda Bukowska, WP
Zamek Marvão zachwyca swoim położeniem. Spektakularne widoki dostępne są niemal z każdego miejsca tej średniowiecznej budowli

Król Dionizy (nosił przydomki Rolnik oraz Król Chłopów), który znany był ze swojej miłości do przyrody i troski o najniższe klasy społeczne, nie tylko zasadził hektary lasów, zakazał karczować winnice, ale też założył wiele wsi i osad. Jego dziełem jest też piękny zamek wzniesiony w 1299 r. na pozostałościach warownej twierdzy, zbudowanej w VIII w. przez mauretańskiego władcę Ibn Marwana, od którego imienia pochodzi nazwa miasteczka.

d1iisju

Położone na szczycie granitowego wzgórza Marvão zachwyca nie tylko imponującym zamkiem z donżonem (wieżą, która łączyła funkcje militarne oraz mieszkalne) i dwoma zbiornikami wodnymi oraz malutkim, ale bardzo ciekawym muzeum miejskim. Wrażenie robi cała miejscowość - nic dziwnego, że od 2000 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli jednak nie starczy nam czasu na spokojną włóczęgę po historycznym miasteczku - choć w Alentejo pośpiech to prawdziwy grzech - zadbajmy o to, by choć bez pośpiechu zwiedzić część miasta znajdującą się wewnątrz zamkowych murów.

d1iisju

Dla osób, które nie mają lęku wysokości, punktem obowiązkowym jest też wejście na mury i oczywiście donżon, z którego widać nie tylko Hiszpanię, skąd przybyła święta królowa, ale też piękne góry Serra de São Mamede, z których przylatują majestatyczne orły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iisju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iisju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj