Niebezpieczny weekend w Tatrach. Grupa turystów czekała na pomoc niemal dobę
Mocno zimowa aura nie odstrasza miłośników górskich wędrówek po Tatrach. Mimo trudnych warunków wiele osób decyduje się na wycieczki, które nie zawsze są bezproblemowe. W weekend ratownicy górscy mieli sporo pracy.
Jeszcze w piątek 21 stycznia wieczorem trójka turystów utknęła na Kopie Kondrackiej. Ze względu na bardzo trudne warunki ratownicy TOPR nie mogli dotrzeć do poszkodowanych, ale za pomocą drona dostarczyli im koce termiczne i pakiety grzewcze. Dzięki temu mogli oni przetrwać noc w śnieżnej jamie, ponieważ temperatura na szczytach spadała w nocy do minus 17 st. C.
Turystów sprowadzono na dół niemal dobę później, w sobotę około godz.16. Jak relacjonowali ratownicy, byli oni w zaskakująco dobrej formie i zostali sprowadzeni do Doliny Kondratowej i dalej skuterami śnieżnymi oraz samochodami przetransportowani do Zakopanego. Według relacji TOPR turyści nie mieli odpowiedniego przygotowania do tak ekstremalnych warunków. Nie posiadali też odpowiedniego ekwipunku.
Turyści zgubili szlak. Pomogli im Słowacy
Z kolei dzień później problemy mieli Polacy, którzy w ekstremalnie trudnych warunkach wybrali się na wędrówkę granią Tatr Zachodnich i zgubili szlak.
35-letni mężczyzna i 23-letnia kobieta szli szlakiem granicznym przez Rakoń i przeszli na słowacką stronę. Ze względy na bardzo trudne warunki - zamieć i ograniczoną widoczność - zgubili szlak i nie mogli kontynuować samodzielnie wyprawy.
Słowaccy ratownicy górscy dotarli do dwójki Polaków za pomocą skutera śnieżnego oraz nart. Turyści zostali bezpiecznie sprawdzeni do schroniska Zwierówka po słowackiej stronie.
Zobacz także: Ferie 2022. Jak i do kiedy wykorzystać bon turystyczny?
Tatry zasypane. Warunki są bardzo trudne
W Tatrach panują ekstremalnie trudne warunki turystyczne. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, szlaki przysypane są grubą warstwą świeżego śniegu i w większości są nieprzetarte. W wielu miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu.
Poruszanie się w warunkach zimowych - w wyższych partiach Tatr - wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu.
Źródła: PAP, TPN