Trwa ładowanie...

Niedoceniana atrakcja w Polsce. Niezwykły cud natury

Kazimierz Dolny to niezwykle malownicze polskie miasto w województwie lubelskim z piękną, zabytkową starówką, Górą Trzech Krzyży, z której rozlega się bajeczny widok na Wisłę, a także wyjątkowym wąwozem. Chodzi o Wąwóz Korzeniowy, nazywany inaczej Korzeniowym Dołem.

Wąwóz Korzeniowy Dół - nieznana atrakcja turystyczna Kazimierza Dolnego Wąwóz Korzeniowy Dół - nieznana atrakcja turystyczna Kazimierza Dolnego Źródło: WP, fot: Natalia Gumińska
ddnfbs5

Wąwóz Korzeniowy to najbardziej zjawiskowy i charakterystyczny wąwóz w Kazimierzu Dolnym. Jego długość wynosi zaledwie ok. 700 m, dlatego przejść może go każdy, nawet osoby ze słabszą kondycją. Szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy mieni się odcieniami kolorowych liści.

Jak powstał wąwóz?

Sprawcom powstawania wąwozów jest oczywiście erozja - proces niszczenia powierzchni terenu przez czynniki atmosferyczne. Woda, wpływająca z góry na dół, zaczęła wydrążać drogi w miękkiej lessowej skale. Potem z powstałej "drogi" zaczął korzystać człowiek - najpierw pokonując drogę pieszo, później konno. Przez pospieszającą erozję, deszcze i wiatry wąwozy się coraz bardziej poszerzały, odsłaniając korzenie rosnących tam drzew.

Dziś wędrując przez Wąwóz Korzeniowy w Kazimierzu Dolnym niejedna osoba zastanawia się, jak to możliwe, że tak gigantyczne drzewa nie przewracają się, kiedy znaczna część ich korzeni jest na wierzchu, nieprzykryta ziemią. Jak widać to jest możliwe, a dzięki naturze człowiek może podziwiać fantazyjne, wręcz bajecznie uformowane korzenie.

Nieznana atrakcja turystyczna

Turyści przybywający do Kazimierza Dolnego tłumnie odwiedzają starówkę, która jest oczywiście sercem tego miasta. Znaczne część z nich idzie na Górę Trzech Krzyży, która znajduje się nieopodal, jeszcze inni decydują się na rejs łódką po rzece. Mało kto wie, że niedaleko znajduje się taki cud natury jak Wąwóz Korzeniowy. Mieści się on dokładnie ok. 2,3 km od centrum Kazimierza Dolnego.

ddnfbs5

- Warto zobaczyć, co natura stworzyła. Piękne miejsce. - Byłam w szoku, że te drzewa się utrzymują, a korzenie wyglądają fascynująco. Są tak poplątane - mówią turyści, którzy odwiedzili wąwóz.

Źródło: Natalia Gumińska, WP
Wąwóz Korzeniowy w Kazimierzu Dolnym

Dodatkową zaletą tego miejsca jest stosunkowy brak turystów. Nawet w wakacje nie należy spodziewać się tłumów, dzięki czemu można w spokoju i ciszy pospacerować, delektując się naturą.

Na miejsce można udać się samochodem, bowiem ok. 100 m od wejścia do wąwozu Korzeniowy Dół znajduje się parking. Jest on płatny - 5 zł za godzinę. Można też z Kazimierza Dolnego zrobić sobie spacer - wówczas trzeba zarezerwować ok. pół godzinny w jedną stronę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nowy trend w polskich górach. "Widać to wyraźnie"

ddnfbs5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddnfbs5