Niedzica - najpiękniejszy zamek w Polsce
Niedzica, niewielka wieś w województwie małopolskim, kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na jej południowym krańcu, na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunaje - najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Zawsze znajduje się on na czołowych miejscach w rankingach najpiękniejszych zamków w Polsce czy największych atrakcji naszego kraju. Nic dziwnego, bo twierdza ma wszystko, by zafascynować nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, bogatą historię i niezliczone legendy. Na dodatek z Niedzicą wiąże się niezwykła zagadka tajemniczego skarbu Inków, która do dziś czeka na rozwiązanie. Poznajcie bliżej to magiczne miejsce!
Niedzica, niewielka wieś w województwie małopolskim, kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na jej południowym krańcu, na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunajec – najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Zawsze znajduje się on na czołowych miejscach w rankingach najpiękniejszych zamków w Polsce. Nic dziwnego, bo twierdza ma wszystko, by zafascynować nawet najbardziej wybrednego turystę: piękne położenie, bogatą historię i niezliczone legendy. Na dodatek z Niedzicą wiąże się niezwykła zagadka tajemniczego skarbu Inków, która do dziś pozostaje nierozwiązana. Poznajcie bliżej to magiczne miejsce!
if/pw
Najpiękniejszy zamek w Polsce
Do powstania zamku na skale nad Dunajcem przyczyniło się strategiczne położenie – w XIV wieku stanęła tu drewniana, nadgraniczna strażnica, która miała strzec szlaku łączącego Węgry z Polską. Szybko przekształcono ją w murowaną budowlę, z której roztaczał się piękny widok na otaczające pasmo Pienin Spiskich, stanowiących najniższą część Pienin, wchodzących w skład Karpat Centralnych. Przy pięknej pogodzie z okolicy Niedzicy można dostrzec rozciągające się w oddali szczyty Tatr.
Najpiękniejszy zamek w Polsce
Zamek przez większość czasu znajdował się w rękach rodów węgierskich, głównie Borzeviczych, i na przestrzeni lat z niepozornej strażnicy przekształcił się we wspaniałą magnacką rezydencję. Szczególnie wiele miejsce zawdzięcza Jerzemu Horváthowi, który w II połowie XVI wieku rozbudował zamek w duchu renesansu i wzmocnił jego obronność.
Najpiękniejszy zamek w Polsce
Jednak najciekawszy epizod z kilkusetletniej historii zamku dotyczy końca XVIII wieku. Wówczas Sebastian z rodu Barzeviczych miał sprowadzić do zamku Uminę – córkę samozwańczego inkaskiego wodza Tupaca Amaru II, który wzniecił rebelię przeciwko hiszpańskiej władzy. Po klęsce powstania wydano wyrok na niego i jego rodzinę. Także Umina nie uniknęła kary. Została zasztyletowana, jednak przed śmiercią zdążyła powić syna i, jak głosi legenda, ukryć w zamku inkaski testament.
Najpiękniejszy zamek w Polsce
Historia z całą pewnością nie jest wyssana z palca – w pierwszej połowie XX wieku dokumentami dotyczącymi twierdzy interesowali się Peruwiańczycy. Wzbudziło to czujność polskich badaczy, a prace archeologiczne zakończyły się sukcesem. Pod progiem pierwszej bramy górnego zamku znaleziono tubę z inkaskim tekstem w języku kipu (pismo węzełkowe).
Najpiękniejszy zamek w Polsce
Podobno znalazły się tam nazwy: Dunajecz, Vigo i Titicaca, wskazujące na zamek w Niedzicy, hiszpański port Vigo oraz jezioro Titicaca. Rozpaliło to wyobraźnię wielu – co znajduje się w tych miejscach? Czy można tam znaleźć złoty skarb Inków? Czy może tylko wskazówki jak do niego dotrzeć? Legenda głosi, że w miejscu, w którym odnaleziono tubę z węzełkami ukazuje się dziś biała dama.
Najpiękniejszy zamek w Polsce
Niezależnie od tego ile prawdy jest w tutejszych legendach, Niedzica przyciąga jak magnes. Codziennie przez zamkowe wnętrza przewijają się setki turystów. Mogą zobaczyć między innymi komnaty Salomonów w części muzealnej, zamkowe lochy, a na zamku górnym prezentowana jest wystawa dotycząca historii niezwykłej twierdzy. Koniecznie trzeba też odwiedzić taras widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama, obejmująca m.in. ruiny zamku w Czorsztynie po przeciwnej stronie Zalewu Czorsztyńskiego. Część dolna kompleksu zamkowego to centrum hotelowo-gastronomiczne.
if/pw