Trwa ładowanie...

Niedziela Palmowa 2021. Kiedy wypada i jak będzie wyglądać w tym roku?

Niedziela Palmowa to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego. Rozpoczyna Wielki Tydzień, i to właśnie tego dnia w kościołach święci się palmy. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku będzie wyglądać nieco inaczej.

Uroczystości Niedzieli Palmowej w kościele pw. Św. Anny w Łysych w 2014 r.Uroczystości Niedzieli Palmowej w kościele pw. Św. Anny w Łysych w 2014 r.Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
danmg7c
danmg7c

W tym roku niedziela palmowa wypada 28 marca, czyli w najbliższą niedzielę.

Niedziela Palmowa - historia

Historia święcenia palm na świecie w Niedzielę Palmową sięga starożytności. To dzień, który upamiętnia przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do Wielkanocy. Obchody tego ważnego dla Katolików dnia wiążą się ze święceniem bogato zdobionych, barwnych palemek.

W Polsce początki święcenia palm wielkanocnych sięgają XI wieku. Do kościoła noszone są bazie, a także gałązki wierzby przyozdobione kolorowymi wstążkami czy kwiatkami.

Niedziela Palmowa - nie będzie słynnej uroczystości z kurpiowskimi palmami

W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się konkursy palemek wielkanocnych. Ten najbardziej popularny jest na Kurpiach. Tam palemki tworzy się z bibułowych ręcznie wykonanych kwiatków i zielonych gałązek leszczyny lub młodej sosny. To prawdziwe dzieła sztuki, o które zabiegają muzea. Najwyższe mają nawet 10 m! Zwyczaj obchodzenia Niedzieli Palmowej we wsi Łyse w województwie mazowieckim pielęgnowany jest od lat.

Wyjątkowe obchody przyciągały od zawsze nie tylko wiernych z regionu, ale także ciekawskich z całej Polski. Od 1969 roku w Niedzielę Palmową odbywa się tam konkurs na najpiękniejszą palmę. W tym roku niestety imprezy towarzyszące obchodom Niedzieli Palmowej w Łysych nie odbędą się. Ponadto kościół pw. św. Anny w Łysych został zamknięty dla zwiedzających.

danmg7c

Już w 2020 roku w Łysych nie było uroczystej procesji, a kościół świecił pustkami ze względu na obostrzenia dotyczące liczby wiernych.

Konkurs na najpiękniejszą palmę odbywa się bez zmian.

Niedziela Palmowa 2021 - uroczystości w kościołach odbędą się?

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej, na poziomie jaki znamy sprzed lat, w całym kraju nie będą miały miejsca lub odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym.

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami wewnątrz kościołów może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Jednak nowe informacje mogą zostać ogłoszone podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, która została zaplanowana na czwartek, 25 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kilkumetrowe palmy wielkanocne w Łysych

danmg7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
danmg7c