Trwa ładowanie...

Niemcy. Co czwarty mieszkaniec tego kraju ma obce korzenie

Ze spisu ludności, który przeprowadził Federalny Urząd Statystyczny, jasno wynika, że Niemcy są krajem wielonarodowościowym. 11 proc. stanowią Polacy.

Niemcy. Co czwarty mieszkaniec tego kraju ma obce korzenieŹródło: Shutterstock.com
duymuzz
duymuzz

W 2018 r. przeprowadzono spis ludności. Wynika z niego, że ok. 20,8 mln osób ma obce pochodzenie. Ponad połowa z nich (10,9 mln) ma niemieckie obywatelstwo. Z tej grupy 5,5 mln mieszka tu od urodzenia.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego za osoby z obcym pochodzeniem uznaje się nie tylko napływowych mieszkańców, lecz także osoby, które urodziły się w Niemczech, a jedno z ich rodziców od urodzenia nie było obywatelem Niemiec.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

13,5 mln osób z obcym pochodzeniem to imigranci, którzy jako najczęstszy powód opuszczenia rodzinnego kraju (w prawie co drugim przypadku) wskazywali powody osobiste. Jako inne przyczyny podawano poszukiwanie pracy (co 5. przypadek), uchodźstwo i azyl (15.proc.)

duymuzz

Najwięcej cudzoziemców pochodzi z Turcji (13 proc.), Polski (11 proc.) i Rosji (7 proc.).

Podczas badania nie uwzględniono osób mieszkających w zbiorowych kwaterach. Podczas spisu ludności 9,9 mln cudzoziemców mieszkało w prywatnych lokalach mieszkalnych. Natomiast w roku 2018 Centralny Rejestr Cudzoziemców doliczył się 10,9 mln obcokrajowców, którzy w ubiegłym roku mieszkali w prywatnych mieszkaniach i domach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Daniel Thym, profesor na wydziale prawa europejskiego i międzynarodowego na uniwersytecie w Konstancji, powiedział w rozmowie z mediami, że dane te nie są niespodzianką. Podkreślił, że liczby te wciąż będą rosły. Zdaniem prawnika wynika to z faktu, że imigranci przybywający do Niemiec są młodzi, zakładają rodziny i są w wieku produkcyjnym. Inną kwestią jest fakt, że obcokrajowcy wciąż będą napływać do tego kraju, więc te liczby będą rosły.

duymuzz

Źródło: dw.com.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ekspert: "Nikt nie przewidział recesji w Niemczech"

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj