Trwa ładowanie...

Niemcy. Co czwarty mieszkaniec tego kraju ma obce korzenie

Ze spisu ludności, który przeprowadził Federalny Urząd Statystyczny, jasno wynika, że Niemcy są krajem wielonarodowościowym. 11 proc. stanowią Polacy.

Share
Niemcy. Co czwarty mieszkaniec tego kraju ma obce korzenieŹródło: Shutterstock.com
d43mnig

W 2018 r. przeprowadzono spis ludności. Wynika z niego, że ok. 20,8 mln osób ma obce pochodzenie. Ponad połowa z nich (10,9 mln) ma niemieckie obywatelstwo. Z tej grupy 5,5 mln mieszka tu od urodzenia.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego za osoby z obcym pochodzeniem uznaje się nie tylko napływowych mieszkańców, lecz także osoby, które urodziły się w Niemczech, a jedno z ich rodziców od urodzenia nie było obywatelem Niemiec.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

13,5 mln osób z obcym pochodzeniem to imigranci, którzy jako najczęstszy powód opuszczenia rodzinnego kraju (w prawie co drugim przypadku) wskazywali powody osobiste. Jako inne przyczyny podawano poszukiwanie pracy (co 5. przypadek), uchodźstwo i azyl (15.proc.)

d43mnig

Najwięcej cudzoziemców pochodzi z Turcji (13 proc.), Polski (11 proc.) i Rosji (7 proc.).

Podczas badania nie uwzględniono osób mieszkających w zbiorowych kwaterach. Podczas spisu ludności 9,9 mln cudzoziemców mieszkało w prywatnych lokalach mieszkalnych. Natomiast w roku 2018 Centralny Rejestr Cudzoziemców doliczył się 10,9 mln obcokrajowców, którzy w ubiegłym roku mieszkali w prywatnych mieszkaniach i domach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Daniel Thym, profesor na wydziale prawa europejskiego i międzynarodowego na uniwersytecie w Konstancji, powiedział w rozmowie z mediami, że dane te nie są niespodzianką. Podkreślił, że liczby te wciąż będą rosły. Zdaniem prawnika wynika to z faktu, że imigranci przybywający do Niemiec są młodzi, zakładają rodziny i są w wieku produkcyjnym. Inną kwestią jest fakt, że obcokrajowcy wciąż będą napływać do tego kraju, więc te liczby będą rosły.

d43mnig

Źródło: dw.com.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ekspert: "Nikt nie przewidział recesji w Niemczech"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d43mnig

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43mnig
d43mnig