Niemcy zachwalają Polskę. "Co idzie nie tak po niemieckiej stronie?"
Relacja z podróży przez most Siekierki-Neurudnitz pojawiła się w niemieckim dzienniku Tagesspiegel. Autor tekstu zachwyca się tym, jak wygląda on po polskiej stronie. "W Polsce jest ciasto, w Niemczech ptasie odchody" - czytamy.
Most Siekierki-Neurudnitz rozciąga się nad Odrą i biegnie przez granicę polskiego woj. zachodniopomorskiego i niemieckiego landu Brandenburgia. Autor relacji z podróży tym mostem zachwala sposób zagospodarowania przestrzeni po jego polskiej stronie.
Niemcy zachwycają się polską częścią mostu Siekierki-Neurudnitz
"Po polskiej stronie znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się pozornie nieograniczony krajobraz" — czytamy. "Zainstalowano wygodne ławki, a tablice z tekstem i zdjęciami wyjaśniają historyczne znaczenie konstrukcji. Odbył się tu niejeden mostowy piknik. A na polskim stałym lądzie czeka mały wózek z kawą i domowym ciastem" - pisze autor artykułu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie miasto przyciąga turystów. "Jest atrakcyjne przez cały rok"
Uwagę niemieckiego dziennikarza zwróciła również czystość po polskiej stronie mostu Siekierki-Neurudnitz. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom nie zalegają na nim ptasie odchody.
"Po niemieckiej stronie jest projektowy nieużytek. Jezdnia jest zamknięta pod zabudowę, a ptasie odchody wszystko zabrudzają. Rzekę można podziwiać, jedynie stojąc przy barierce" — żali się. Nie ma nawet gdzie zatrzymać się na kawę.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Most Siekierki-Neurudnitz znajduje się na terenie parku krajobrazowego
Most nad Odrą między Neurudnitz a Siekierkami składa się z przeprawy pieszo-rowerowej. Na końcu po polskiej stronie umieszczona jest platforma widokowa.
Czytaj także: Najlepsze kierunki na jesień. Tanio, ciepło i bez tłumów
Konstrukcja powstała w XIX w. i początkowo służyła jako most kolejowy. Podczas II wojny światowej została wysadzona. Most został odbudowany, jednak przez dziesiątki lat nie był eksploatowany.
Sztuka podróżowania - DS4
Przebudowano go dopiero w 2021 r. na odcinku po polskiej stronie, a w połowie 2022 r. otwarta została niemiecka część konstrukcji. Most w Siekierkach zlokalizowany jest na terenie parku krajobrazowego.
Źródło: Tagesspiegel, PAP