Niepełnosprawni w górach i nad morzem
30.11.2022 14:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jechać w góry czy nad morze? Zarówno północ, jak i południe Polski są coraz lepiej przystosowane do osób niepełnosprawnych. Do odwiedzenia obu zakątków i zachwycania się ich urokami zachęca kampania Polskiej Organizacji Turystycznej, której celem jest zainspirowanie osób niepełnosprawnych do korzystania z oferty turystycznej całego kraju. A co warto zobaczyć nad Bałtykiem i w górach? Przekonajcie się sami!
A może nad morze?
Gdańsk od lat jest jedną z najpopularniejszych polskich destynacji nadmorskich. Nic dziwnego — miasto prężnie się rozwija, oferując również wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Będąc w Gdańsku, osoby niepełnosprawne koniecznie powinny odwiedzić Centrum Solidarności. Miejsce to zostało wyposażone m.in.: w podjazdy czy windy. Odwiedzający znajdą tu przystosowane toalety, bezpłatne wózki do skorzystania w razie potrzeby, a także udogodnienia dla osób niewidomych, jak chociażby przyciski z alfabetem Braille’a w windach.
A skoro Gdańsk, to może także i Sopot? W końcu słynny Monciak oraz sopockie Molo są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Można więc spacerować w przyjemnych okolicznościach natury oraz szumu fal, rozkoszując się promieniami słońca i białymi plażami wokół. Prawda, że brzmi wspaniale? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Łukasz Hećman, prawnik, pasjonat sportu, podróżnik, autor bloga "niePEŁNOSPRAWNY turysta" przyznaje bez ogródek - "Moje miejsce, to gdańskie plaże. Siła natury, szum fal i najlepsze miejsce, żeby nadrobić towarzyskie zaległości". Zobacz, jak Łukasz spędza czas nad polskim morzem:
#PolskaBezBarier Niepełnosprawni powinni znać swoje miejsce
Nie takie straszne góry
Wydawałoby się, że góry mogą być sporą przeszkodą dla osób z niepełnosprawnościami. Nic bardziej mylnego. Mogą one dotrzeć nawet nad Morskie Oko, jeden z głównych symboli Tatr, które znajduje się nieopodal Zakopanego. Tatrzański Park Narodowy uruchomił bezpłatny przewóz osób niepełnosprawnych z Zakopanego do Morskiego Oka i z powrotem. Bus wyjeżdża spod Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem o godzinie 8.30 i kursuje od poniedziałku do piątku. Aby skorzystać z przejazdu, należy z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem zgłosić się za pośrednictwem maila. To udogodnienie, na które czekało wiele osób. Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polskich Górach, jednak trasa, choć betonowa — jest niezwykle długa i męcząca. Możliwość dojazdu do celu autem przystosowanym do osób niepełnosprawnych pozwala na spełnienie marzenia o górskich widokach. To wspaniałe, że tak wyjątkowe miejsca stają się dostępne dla wszystkich.
"Niepełnosprawni powinni znać swoje miejsce. Ich miejsce jest także w górach!" - jak powiedział Sylwester Wilk, trener, Mistrz Polski U16 600 m, brązowy medalista Mistrzostw Europy. Zobacz, jak Sylwester czerpie garściami z uroków polskich Tatr:
#PolskaBezBarier Niepełnosprawni powinni znać swoje miejsce
Morze i góry to często miejsca, które z perspektywy osób niepełnosprawnych wydawały się bardzo odległe. A jednak dzięki działaniu wielu osób, stają się coraz bardziej dostępne, co cieszy nas wszystkich. Pomyślcie o urlopie w Gdańsku lub Zakopanem, gdzie doświadczycie cudownych chwil, we wspaniałym otoczeniu natury i historii.