Trwa ładowanie...

Niepokojące wieści z Australii. "Regularnie blaknie"

O zagrożeniu dla Wielkiej Rady Koralowej, jakim są zmiany klimatu, wiadomo od lat. W ostatnim czasie proces niszczenia cudu natury zdecydowanie przyspieszył. Piękne, kolorowe koralowce po prostu umierają. Wielka Rafa Koralowa powinna w związku z tym trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego - oceniła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Wielka Rafa Koralowa znajduje się w AustraliiWielka Rafa Koralowa znajduje się w AustraliiŹródło: Adobe Stock, fot: Atiger
d397j1d
d397j1d

Położona u wybrzeży Australii Wielka Rafa Koralowa to niekwestionowany cud natury. Powstała dzięki żywym organizmom i składa się z ok. 3 tys. pojedynczych raf. Jej szerokość w najszerszym miejscu sięga 150 km, a grubość to co najmniej 500 m. Nic dziwnego, że gigantyczna struktura widoczna jest z kosmosu.

Wielka Rafa Koralowa regularnie blaknie, zdarzyło się to cztery razy w ciągu siedmiu ostatnich lat - podała agencja Reutera. Na znajdujący się w Australii największy ekosystem rafy koralowej na świecie dotkliwie wpływają zmiany klimatu.

Wielka Rafa Koralowa regularnie blaknie

Do tego zjawiska dochodzi, gdy woda za bardzo się nagrzewa, powodując, że koralowce wydalają kolorowe algi żyjące w ich tkankach i stają się białe. Koralowce mogą przetrwać blaknięcie, jednak może ono spowodować zahamowanie ich wzrostu i wpłynąć na rozmnażanie.

W raporcie sporządzonym przez naukowców UNESCO, którzy badali rafę koralową w marcu, stwierdzono, że jej ratowanie wymaga obecnie nadzwyczajnych starań. Spodziewano się, że wyniki pracy badaczy zostaną ogłoszone przed spotkaniem komitetu UNESCO w czerwcu, które miało się odbyć w Rosji, jednak zostało ono przełożone z powodu jej inwazji na Ukrainę. Na razie nie określono daty kolejnego zebrania.

d397j1d

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak wygląda życie na Malcie? "Najtrudniejsze było pierwsze lato”

Australia od lat lobbuje za niewpisywaniem rafy na Listę Dziedzictwa Zagrożonego, ponieważ może to doprowadzić do utraty przez rafę statusu dziedzictwa naturalnego, pozbawiając ją częściowo atrakcyjności w oczach turystów - skomentował Reuters.

Wielka Rafa Koralowa Adobe Stock
Wielka Rafa KoralowaŹródło: Adobe Stock, fot: Tim Baxter

Australia nie chce wpisu na Listę Dziedzictwa Zagrożonego

W zeszłym roku Canberra uniknęła zmiany statusu rafy po intensywnym lobbingu poprzedniego rządu, po czym UNESCO uznało, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w 2022 r.

d397j1d

Australijska minister środowiska Tanya Plibersek stwierdziła, że w przeszłości UNESCO wymieniało rafę wśród kandydatów do wpisania na listę zagrożonych obiektów, bo próbowało skłonić Australię do większych inwestycji i działań na rzecz ratowania rafy. Plibersek uznała, że po zmianie rządu takie działania zostały podjęte.

Organizacja non profit Great Barrier Reef Foundation przekazała, że jest świadoma zagrożeń wskazanych przez UNESCO, ale zalecenie, aby dodać rafę na Listę Dziedzictwa Zagrożonego jest przedwczesne. "Wielka Rafa Koralowa to cud, stoją przed nią pewne wyzwania, ale zdecydowanie nie trzyma się jeszcze resztkami sił" - skomentowała dyrektor organizacji Anna Marsden.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d397j1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d397j1d