Trwa ładowanie...

Niezwykła atrakcja Gdańska rozbłyśnie. Będzie można zobaczyć obie strony

Jedna z ciekawszych atrakcji Gdańska prawdopodobnie doczeka się w końcu oświetlenia. Choć jest oblegana zarówno przez turystów, jak i miejscowych spacerowiczów, od lat nie mogła się doczekać iluminacji, ani nawet porządnych latarni, przez co po zmroku stawała się niebezpieczna i niedostępna. Co ciekawe - problem dotyczył tylko jednej strony zabytku...

Dawne fortyfikacje znajdują się na przedmieściach GdańskaDawne fortyfikacje znajdują się na przedmieściach GdańskaŹródło: Adobe Stock
dlplr1g
dlplr1g

Niezwykłą atrakcją, o której mowa, są fortyfikacje przy Opływie Motławy. Fortyfikacje te powstały w XVII w. według wzorów szkoły staroholenderskiej. Całość zespołu fortecznego składa się z bastionów (usypanych wzgórz) połączonych wałami ziemnymi wokół Opływu Motławy, który charakterystycznym zygzakiem wije się na przedmieściach Gdańska.

Z potężnego niegdyś ciągu fortyfikacji pozostały dwa wysokie bastiony św. Gertrudy i Żubr oraz mniejsze Wilk, Wyskok, Miś i Króliki.

Bastiony wyposażone były w stanowiska strzeleckie dla artylerii i punkty obserwacyjne. W kazamatach i dobrze zamaskowanych budowlach naziemnych mieściły się magazyny prochu, amunicji oraz wozownie artyleryjskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hawaje Europy zachwycają wszystkich. Na jakie ceny trzeba się przygotować?

Na terenie fortyfikacji powstał park

Po wielkiej akcji porządkowania terenu powstał park spacerowo-wypoczynkowy nad Opływem Motławy, którego częścią są bastiony i wały zabezpieczone w taki sposób, aby mogły służyć jako teren rekreacyjny.

Bastron Żubr jest jednym z dwóch najwyższych, które pozostały po dawnych fortyfikacjach Adobe Stock
Bastron Żubr jest jednym z dwóch najwyższych, które pozostały po dawnych fortyfikacjachŹródło: Adobe Stock

Jakkolwiek część leżąca po stronie Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia jest obecnie zadbana i niemal cały czas pełna ludzi, druga strona Opływu Motławy, zlokalizowana po stronie dzielnicy Olszynka, jest w dużo gorszym stanie, brakuje tam choćby chodników i co gorsza po zmroku robi się tam zupełnie ciemno.

dlplr1g

Projekt obywatelski

Jest jednak spora szansa, że sytuacja wkrótce się zmieni, ponieważ mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim wybrali projekt, który zakłada budowę 20 latarni w pięciu lokalizacjach wzdłuż południowej części Opływu Motławy.

Aktualnie poszukiwany jest wykonawca prac, który w ciągu 23 tygodni zainstaluje stylizowane latarnie wzdłuż tego wyjątkowego miejsca.

dlplr1g

Źródło: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlplr1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlplr1g