Niezwykłe narodziny we Wrocławiu. To ewenement w Europie
Wrocławskie zoo podzieliło się wspaniałą wiadomością. Na świat przyszedł tam manat karaibski. Manaciątko czuje się dobrze i rozwija się prawidłowo. Podobnie jak jego mama, Abel, syn także otrzyma imię rozpoczynające się na literę "A".
12.10.2023 12:06
Mały manat przyszedł na świat 26 września, ale ogród zoologiczny dopiero poinformował o tym publicznie. W momencie narodzin ważył 30 kg. Abel nie podjęła się opieki nad młodym, dlatego opiekunowie dokarmiają go ręcznie z butelki trzy razy dziennie. Dla Abel to drugie dziecko – w 2020 roku urodziła syna, któremu nadano imię Ambroży.
W Polsce manaty można zobaczyć tylko we Wrocławiu
Najmłodszy cielak także otrzyma imię na literę "A", gdyż zwyczajowo powinno zaczynać się ono tym samym inicjałem, co imię matki.
- Manaty karaibskie można zobaczyć w Polsce jedynie we wrocławskim zoo. Mama naszego najmłodszego manata, Abel, przyleciała do Wrocławia w 2017 roku z dalekiego Singapuru - informuje Weronika Skupin, rzecznik prasowy zoo we Wrocławiu. - Manaty czują się u nas wyjątkowo dobrze i regularnie rozmnażają. Stado liczy obecnie sześć osobników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Manaty to zwierzęta roślinożerne, które w naturze żywią się roślinnością wodną, między innymi trawami morskimi. Zamieszkują środowisko słonowodne i słodkowodne (między innymi ujścia rzek do basenu Morza Karaibskiego).
We wrocławskim zoo są największymi sałatożercami – dziennie zjadają 125 kg sałaty masłowej – 25 skrzynek po 5 kg każda. Dietę uzupełniają łodygami młodej kukurydzy i warzywami. Całe stado zjada rocznie pokarm za kilkaset tysięcy złotych.
Manaty - jedna z głównych atrakcji Afrykarium
– Manaty karaibskie to zwierzęta przyciągające tłumy do Afrykarium, gdzie czują się wyjątkowo dobrze. Cieszymy się z kolejnego przychówku. Dotychczas trzy młode z naszego zoo wyjechały do innych ogrodów zoologicznych, dzięki czemu zasililiśmy pulę genową tego gatunku – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław.
Marta Zając-Ossowska, dyrektor zoo, podkreśla, że narodziny kolejnego manata są dla niezwykłą okazją do świętowania i potwierdzają, że Wrocław jest wiodącym ośrodkiem hodowli tego gatunku w Europie.
- Od momentu sprowadzenia manatów do Afrykarium aż do dzisiaj, pozostajemy jedynym zoo w Polsce, którym można spotkać te niezwykłe zwierzęta – mówi Marta Zając-Ossowska. - Hodowla zaczęła się od dwóch samców, które w 2014 r. trafiły do nas z duńskiego Odense i dwóch samic, które przyjechały z Singapuru w 2017 r., w tym Abel. Od tego czasu powitaliśmy 5 manatów, a rekordowe były trzy lata od 2017 do 2020 roku, kiedy urodziły się u nas cztery młode – tego nie dokonał żaden ogród zoologiczny w Europie.
Gdzie oglądać manaty?
Jedynym miejscem, gdzie można w Polsce zobaczyć manaty jest pawilon Afrykarium wrocławskiego zoo. Te duże ssaki mieszkają w części zwanej Dżunglą Kongo, gdzie można je oglądać zarówno pod wodą, jak i z górnego tarasu widokowego.
Codziennie około godz. 12.30 w strefie Kongo można obserwować karmienie małego manata z butelki.