Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. Słynny kurort na ustach wszystkich

W popularnym wśród zagranicznych turystów kurorcie Marbella, w południowej Hiszpanii, zespół archeologów odkrył pozostałości zakładu rzemieślniczego z czasów Imperium Rzymskiego. Do odkrycia przyczyniły się silne wiatry, które w ostatnich miesiącach przeszły nad Andaluzją.

Marbella to popularny kurort na  Costa del Sol w Hiszpanii Marbella to popularny kurort na Costa del Sol w Hiszpanii Źródło: Adobe Stock, fot: PAWEL KAZMIERCZAK
d1omgqb
d1omgqb

Jak poinformowały w komunikacie władze gminy Marbella, do odkrycia doszło w pobliżu miejsca zwanego Dunas de San Pedro Alcantara w pobliżu pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki Vega del Mar.

Odkrycie w kurorcie na Costa del Sol

W miejscu odnalezienia dawnego zakładu rzemieślniczego Rzymian już wcześniej były prowadzone prace wykopaliskowe - przypomniał reprezentujący władze Marbelli historyk Jose Antonio Moreno.

Teren, na którym hiszpańscy archeolodzy natrafili na ruiny zakładu, znajdował się przy drodze wybudowanej przez Rzymian łączącej Kadyks z Kartageną. Badacze szacują, że placówka funkcjonowała po III w. n.e., czyli w ostatniej fazie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim.

To już kolejne odkrycie w Marbelli

Cytujący przedstawicieli władz Marbelii dziennik "La Razon" wskazał, że na terenie plaży wichury odsłoniły w listopadzie część jednego z pieców garncarskich.

d1omgqb

Dotychczas naukowcy odkryli w sumie trzy piece, z których jeden - jak podkreślają - jest w bardzo dobrym stanie. Archeolodzy liczą, że w toku dalszych prac wykopaliskowych mogą natrafić na kolejne piece.

Z informacji przekazanych mediom przez władze Marbelii wynika, że na terenie dawnego zakładu z czasów Imperium Rzymskiego wytwarzano m.in. amfory, mozaikę oraz inne materiały budowlane. W miejscu tym powstawały również metalowe przedmioty.

W trakcie dotychczasowych prac wykopaliskowych w Dunas de San Pedro Alcantara znaleziono monety wykonane z brązu, klucze, haczyki, a także fragmenty biżuterii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tysiące kul trawy Neptuna na plaży. Niezwykłe nagranie z Hiszpanii

d1omgqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omgqb