Niezwykłe widowisko na niebie. Przed nami kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
Fani obserwacji nocnego nieba mogą zacierać ręce, bowiem w nocy z 30 na 31 sierpnia br. będzie można podziwiać niezwykłe zjawisko. Wówczas Księżyc będzie znajdował się wyjątkowo blisko Ziemi. Ponadto będzie wtedy miała miejsce już druga w tym miesiącu kalendarzowym pełnia.
28.08.2023 | aktual.: 28.08.2023 18:46
- To, z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia br. to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego, z kalendarzem urzędowym - powiedział wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka.
Superpełnia - czym właściwie jest?
Przed nami niesamowite zjawisko, a właściwie kumulacja dwóch zjawisk w czasie jednej nocy. Będzie można wówczas podziwiać superpełnię, czyli moment, kiedy Księżyc w pełni będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Mówi się o odległości ok. 360 tys. km od naszej planety. W nocy z 30 na 31 sierpnia br. będzie to dokładnie 357 344 km.
Takie zjawisko zaobserwować można kilka razy w roku, a jego przeciwieństwem jest minipełnia, kiedy to Księżyc znajduje się w największej odległości od Ziemi. Wynosi ona ok. 405 tys. km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Zarówno superpełnie, jak i minipełnie są możliwe, ponieważ Księżyc porusza się wokół Ziemi po orbicie eliptycznej, nie kołowej - mówił Daniel Jabłeka. - Przez to jego odległość od naszej planety stale się zmienia, a więc postrzegana przez nas jego wielkość też jest inna. Kiedy Srebrny Glob jest bliżej na orbicie, mamy wrażenie, że jest większy, a kiedy jest dalej - to dla naszego oka staje się mniejszy - tłumaczył.
Wyjątkowy moment
Ostatnia noc w sierpniu będzie wyjątkowa ze względu na to, że wówczas zobaczymy drugą pełnię w tym miesiącu - pierwszą można było obserwować 1 sierpnia br. Sytuację, kiedy w czasie jednego miesiąca kalendarzowego obserwujemy aż dwie pełnie, nazywa się Niebieskim Księżycem.
- Tzw. Blue Moon występuje nieczęsto, bo pełna lunacja, czyli odległość od pełni do pełni, to 29,5 doby. Stąd pierwsza pełnia w miesiącu musi nastąpić w pierwszej dobie miesiąca, by ta druga pełnia nastąpiła w ostatniej - tłumaczy wicedyrektor planetarium. - Na wyjątkowość sierpniowego Niebieskiego Księżyca wpływa także to, że mamy do czynienia z następującymi po sobie superpełniami, a nie zwykłymi pełniami - dodał.
Termin Niebieski Księżyc nie oznacza jednak, że naturalny satelita Ziemi nagle zmieni kolor na niebieski. W trakcie wschodu i zachodu Księżyca, wskutek działania atmosfery będziemy widzieli go w kolorze pomarańczowym. Jak zapewnia ekspert, tej nocy może nam się wydawać wręcz gigantyczny.