Niezwykłe zdjęcia Polski z lotu ptaka
Setki lat obecności człowieka na ziemiach polskich i burzliwa historia tego zakątka Europy wpłynęły na bogactwo dziedzictwa kulturowego, jakim dysponuje Polska. Zamki, pałace, pola bitewne, świadectwa często tragicznej historii naszego kraju - to obiekty znane z przewodników, które z pewnością stanowią magnes przyciągający turystów z kraju i zagranicy. Tymczasem wiele jest też miejsc nieco mniej znanych, a równie intrygujących. Dziś pokażemy wam jak piękna nasza Polska jest z lotu ptaka. Oto jedne z najbardziej zachwycających zdjęć naszego kraju.
Setki lat obecności człowieka na ziemiach polskich i burzliwa historia tego zakątka Europy wpłynęły na bogactwo dziedzictwa kulturowego, jakim dysponuje Polska. Zamki, pałace, pola bitewne, świadectwa często tragicznej historii naszego kraju – to obiekty znane z przewodników, które z pewnością stanowią magnes przyciągający turystów z kraju i zagranicy. Tymczasem wiele jest też miejsc nieco mniej znanych, a równie intrygujących. Dziś pokażemy wam jak piękna nasza Polska jest z lotu ptaka. Oto jedne z najbardziej zachwycających zdjęć naszego kraju.
Choć drzewa wydają nie komunikować się ze sobą, patrząc na tę kompozycję, trudno oprzeć się wrażeniu, że barwy drzew są pogrupowane. Jest to efekt spowodowany homogenicznością drzewostanów iglastych – głównie sosnowych, które nie zrzucają igieł na zimę. Stąd intensywnie czerwonofioletowy na zdjęciu. Nienaturalna dominanta jest efektem wykorzystania w tej fotografii bliskiej podczerwieni. Dzięki swoim właściwościom, chlorofil zawarty w igłach i liściach odbija specyficzną część spektrum promieniowania elektromagnetycznego, podkreślając różnice kolorystyczne i tonalne pomiędzy gatunkami drzew.
pw/if
Kopiec Kościuszki w Krakowie
Kopiec Kościuszki w Krakowie usypany w latach 1820-1823 na Wzgórzu bł. Bronisławy. Sam kopiec widoczny jest jako okrągły obiekt koloru jasnozielonego, otoczony ceglanym murem, którego ściany w kolorze pomarańczowym widać m.in. od strony południowej. Na powierzchni kopca wyraźnie zarysowane są łuki o jasnych barwach, które miejscami przecinają się lub stykają ze sobą. Tworzą one sieć ścieżek, prowadzących na centralnie położony wierzchołek kopca z tarasem widokowym. Wzdłuż ścieżek, jak i u podnóża kopca, widoczne są czarne punkty – reflektory oświetlające konstrukcję kopca w nocy.
Twierdza Wisłoujście w Gdańsku
Twierdza Wisłoujście została zbudowana w Gdańsku nad Martwą Wisłą, w pobliżu jej ujścia do Bałtyku. Na zdjęciu dobrze widoczna jest konstrukcja całego założenia. Jej część centralną stanowi czterobastionowy fort carré otoczony fosą, nad którą przerzucona została droga dojazdowa. Głównym elementem w tej części twierdzy jest okrągła wieża otoczona wieńcem. Od zewnątrz, po stronie wschodniej, do wieńca przystają dobudowane obiekty, których zadaszenie w części północno-wschodniej składa się z kilkunastu trójkątnych dachów pokrywających Domki Oficerskie, a w części południowo-wschodniej jest to jednospadowy dach nad obszernym Domem Komendanta. Fort od strony Martwej Wisły i Kanału Portowego chroniony jest falochronem.
Chałupy na Mierzei Helskiej
A to fragment Mierzei Helskiej pomiędzy centrum Władysławowa a Chałupami. Od strony otwartych wód Bałtyku (na północy) widoczny jest szeroki pas piaszczystej plaży, z której wychodzą w głąb morza zbudowane z drewnianych pali falochrony. Za plażą ciągnie się pas nadmorskiego lasu z dwoma równoległymi przecinkami, wykorzystywanymi przez turystyczny szlak pieszy (bliżej plaży) oraz linię kolejową. Rozcięcia krawędzi lasu to zejścia, wykorzystywane przez wypoczywających udających się na plażę. Od strony południowej las sąsiaduje bezpośrednio z drogą kołową biegnącą przez całą długość mierzei. Głównym elementem zdjęcia jest kompleks dwóch kempingów, rozciągający się pomiędzy drogą a brzegiem Zatoki Puckiej.
Jezioro Ukiel w Olsztynie
Zatoka Grunwaldzka to fragment jeziora Ukiel, znajdującego się w granicach administracyjnych Olsztyna. Południowy brzeg zajmuje kąpielisko miejskie wraz z piaszczystą plażą. Charakterystycznym elementem jest niewielkie molo wraz z pomostami spacerowymi, wyznaczającymi obszar bezpieczny dla kąpieli. Na pomostach, jak i na plaży zauważyć można niewielkie jasne plamy, oznaczające miejsca zajęte przez wypoczywających (ręczniki, koce, leżaki, itp.).
Pole golfowe pod Częstochową
Pole golfowe „Rosa Private Golf Club” w miejscowości Konopiska, położonej 14 km na południowy zachód od Częstochowy. Kompleks powstał w latach 2005-2007 i zajmuje obszar o powierzchni 14 ha. Główny element kadru stanowi obszar pola golfowego, w obrębie którego odznaczają się różne elementy: tereny trawiaste, sztuczne akweny wodne, jasne, o nieregularnym kształcie pola piaskowe i tzw. bunkry (jasne punkty). Zbiorniki wodne cechuje różna barwa (najciemniejszą barwę posiadają najgłębsze baseny; różnica głębokości pomiędzy poszczególnymi basenami wynosi 8 metrów). Obszar całego pola golfowego tylko w niewielkiej części porośnięty jest przez drzewa i krzewy.
Szczecin
Zdjęcie przedstawia układ urbanistyczny lewobrzeżnej części Szczecina, położonej na północny zachód od centrum miasta. Obszar ten charakteryzuje się wysoką gęstością zabudowy, typową dla strefy śródmiejskiej. Układ przestrzenny pozwala na odczytanie założeń XIX-wiecznej koncepcji urbanistycznej, zachowanej mimo ogromnych zniszczeń, jakim uległ Szczecin w toku działań wojennych. Zabudowa powstała na wzór paryskich bulwarów Haussmanna, dlatego Szczecin nazywany jest *Paryżem Północy. *
Jezioro Białe na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim
Jezioro Białe znajdujące się na obszarze Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego wraz z leżącą nad nim miejscowością Okuninka. Powierzchnia jeziora jest wyraźnie podzielona kolorystycznie na dwie części – zwraca uwagę jaśniejszy odcień strefy brzeżnej, świadczący o znacznie mniejszej w tym miejscu głębokości akwenu. W niektórych miejscach „obwódka” ta ma zdecydowanie jaśniejszy odcień, sugerujący piaszczysty charakter dna – odcinki te pokrywają się z jasną kolorystyką brzegów jeziora w tych miejscach (plaże). W wielu miejscach widoczne są pomosty ułożone najczęściej w formie wieloboków, wyznaczające bezpieczne miejsca do kąpieli.
Zbiornik Żelazny Most
Zbiornik Żelazny Most to największy pod względem powierzchni zbiornik pofiotacyjny w Europie. Jego powierzchnia to 1394 hektarów. To tutaj trafiają odpady powstające w trakcie przeróbki miedzi w pobliskiej kopalni w Polkowicach.
pw/if
Dziękujemy firmie MGGP Aero Sp. z o.o. za pomoc w realizacji materiału.