Niezwykłe zjawisko. Na niebie pojawiły się trzy słońca
Media społecznościowe obiegły filmy nagrane w położonym w północno-wschodniej Brazylii stanie Piaui, gdzie można było dostrzec niesamowite zjawisko. Wówczas na niebie pojawiły się trzy słońca. Równie wyjątkowe ujęcia uchwycono dwa dni wcześniej w Szwecji.
23.11.2023 | aktual.: 23.11.2023 11:12
Jak poinformował Werton Costa, brazylijski meteorolog, na niebie widoczne były w środę 20 listopada br. aż trzy źródła światła, z których tylko jedno było słońcem, a dwa pozostałe tzw. słońcami pobocznymi, czyli jego odbiciami.
Niezwykłe zjawisko na brazylijskim niebie
"Trzy słońca? Oto rzadkie zjawisko zarejestrowane przez mieszkańców Parnaiby" - napisano pod nagraniem, pokazującym wyjątkowe zjawisko na profilu Meio Norte na platformie X. To właśnie w mieście Parnaiba, dzięki bezchmurnej pogodzie można było bez problemów oglądać niebiański spektakl.
Brazylijski meteorolog odnotował, że fenomen widoczny nad Parnaibą to efekt optyczny, który może pojawić się nad ranem lub późnym popołudniem, krótko przed zachodem słońca, kiedy to znajduje się nisko nad horyzontem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Parhelion, czyli tzw. słońce poboczne jest podobne do halo słonecznego. Tworzy się, kiedy światło słoneczne jest frakcjonowane przez wysokie chmury kryształków lodu, tak jak tęcza" - wyjaśnił brazylijski synoptyk. W ten właśnie sposób, po obu stronach słońca, mniej więcej w tej samej odległości od niego, pojawiają się jasne oślepiające półokręgi światła.
Trzy słońca widziane w europejskim kraju
W tym tygodniu w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia tego samego zjawiska uchwyconego w Szwecji, gdzie aktualnie panują iście zimowe warunki, a temperatury powietrza dochodzą nawet do -30 st. C.
Pod zdjęciami autorstwa Johnna Johannsona, Gorana Stranda, Kristiny Stark i Anny Karin, opublikowanymi na Facebooku Lubuskich Łowców Burz, pojawiło się wiele komentarzy, w których internauci nie kryją zachwytu. "Natura jest niesamowita. Coś pięknego!", "Bajkowo, coś pięknego", "Piękne zdjęcie i widok niesamowity", "Jak wrota do innego wymiaru" - czytamy w komentarzach.
Czytaj też: Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Maksimum Leonidów - najszybszych spadających gwiazd
Źródło: PAP/Merio Norte/Lubuscy Łowcy Burz