Trwa ładowanie...

Niski poziom wody w Jeziorze Solińskim. "Widać dno zbiornika"

Poziom wody w Jeziorze Solińskim z każdym kolejnym dniem coraz bardziej się obniża, co jest szczególnie zauważalne w płytszych zatokach. W okolicach miejscowości Chrewt widać nawet dno akwenu.

Niski poziom wody w Jeziorze SolińskimNiski poziom wody w Jeziorze SolińskimŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d46935x
d46935x

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że na terenie prawie całego województwa podkarpackiego panują warunki suszy hydrologicznej. Potwierdzeniem tego jest stan Jeziora Solińskiego. W wielu miejscach np. w miejscowości Chrewt poziom wody w zbiorniku jest tak niski, że odsłonił jego dno, a łódki stoją na mieliźnie. Co prawda poziom nie jest jeszcze tak niski, aby pobił dotychczasowy rekord. Jednak - jeśli spadek nadal będzie się utrzymywać na takim samym poziomie - wszystko wskazuje na to, że powtórzy się sytuacja z rekordowym spadkiem poziomu wody.

Źródło: PAP/Darek Delmanowicz, PAP
Odsłonięte dno w jednej z odnóg Jeziora Solińskiego w miejscowości Chrewt

Co jest przyczyną spadku poziomu wody?

Przyczyna spadku poziomu wody w "bieszczadzkim morzu" to oczywiście długotrwały brak intensywnych opadów. Oprócz suszy do takiego stanu przyczynia się elektrownia, która przez cały czas pracuje pełną parą. Warto w tym miejscu podkreślić, że jednym z głównych zadań zbiornika jest zwiększanie przepływów minimalnych. Dzięki temu zarówno mieszkańcy w dole Sanu, jak i obiekty przemysłowe, uzyskują stały i wystarczający dostęp do wody.

d46935x

Źródło: eBieszczady/TVNMeteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Poznali się w Meksyku. "Czasami miłość czeka za rogiem, a czasem czeka na drugim końcu świata"

d46935x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46935x