Trwa ładowanie...

Nowa waluta w Szkocji? Rząd nie pozostawia złudzeń

Niepodległa Szkocja zachowa funta szterlinga, ale tak szybko jak to możliwe ustanowi własną walutę - zapowiedziała w poniedziałek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Zapewniła też, że mówienie o wymogu paszportów, by wjechać do Anglii, to "kompletny nonsens".

Rząd Szkocji deklaruje wprowadzenie nowej waluty, gdy tylko będzie to możliwe Rząd Szkocji deklaruje wprowadzenie nowej waluty, gdy tylko będzie to możliwe Źródło: Adobe Stock, fot: evenfh
d3tlrau
d3tlrau

Nicola Sturgeon zaprezentowała trzeci z serii dokumentów, w których rząd przedstawia argumenty na rzecz niepodległości. Jej rząd zapowiedział, że drugie referendum na temat niepodległości odbędzie się 19 października 2023 roku, choć aby faktycznie do niego doszło albo rząd w Londynie musi zmienić zdanie i zgodzić się na to, albo brytyjski Sąd Najwyższy musi uznać, że szkocki parlament może je rozpisać bez tej zgody.

Niepodległość Szkocji - nowa waluta "jak będzie odpowiedni czas"

Nowy dokument skupia się na takich kwestiach, jak waluta, handel, przekraczanie granic, polityka migracyjna i członkostwo w Unii Europejskiej.

W dokumencie zmniejszono liczbę warunków, które musiałaby spełnić niepodległa Szkocja, by odejść od funta z sześciu do trzech, ale nie wskazano, jak długo może to zająć. Sturgeon powiedziała, że stanie się to dopiero, jak będzie odpowiedni czas. Wskazała też, że wejście do strefy euro nie jest odpowiednią opcją dla Szkocji, ale członkostwo w UE pozostaje w planie.

d3tlrau

Niepodległość Szkocji a członkostwo w UE

Podkreśliła, że Szkocja chce pozostać we wspólnym obszarze podróżnym obejmującym Wyspy Brytyjskie, a wchodząc do UE dołączyć także do strefy Schengen. - Oznacza to, że wszelkie mówienie o paszportach, aby odwiedzić krewnych w Anglii, są kompletnym nonsensem. Swobodny przepływ osób przez nasze wyspy będzie kontynuowany jak dotychczas - przekonywała.

Sturgeon przyznała jednak, że wchodzenie do UE będzie "szczególnie długim procesem", który spowoduje powstanie takich kwestii z handlem transgranicznym, jakie są obecnie w Irlandii Północnej. - Tym, co brexit oznacza, gdy Szkocja wróci do UE, jest to, że będą konieczne ustalenia graniczne, aby zapewnić ciągły handel towarami i usługami w całym Zjednoczonym Królestwie. Żadna z tych kwestii nie jest nie do pokonania, ale wymaga odpowiedniego planowania - mówiła.

d3tlrau

W dokumencie wskazano, że fizyczne kontrole towarów byłyby prowadzone na dwóch głównych trasach drogowych między Anglią a Szkocją, a prawdopodobnie także w kolejowych terminalach towarowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jedziemy na wakacje. Na Riwierze Tureckiej

d3tlrau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tlrau