Nowe odkrycia na Westerplatte. "Niewiarygodne, że po tylu latach aż tyle można jeszcze znaleźć"
W trakcie prac przeprowadzonych przez saperów na terenie półwyspu Westerplatte w Gdańsku dokonano nowych odkryć. Znaleziono liczne niebezpieczne przedmioty i historyczne artefakty.
Muzeum II Wojny Światowej poinformowało o efektach prac przeprowadzonych przez saperów pod nadzorem archeologicznym na terenie półwyspu Westerplatte. Trwały one od 19 do 29 marca br. Jak podają, odkryto wówczas 49 przedmiotów niebezpiecznych, które przekazano do neutralizacji. Znaleziono także ponad 180 historycznych artefaktów.
Odkrycia na Westerplatte
Tegoroczne prace prowadzone były w czterech miejscach - na torowisku przy ul. Sucharskiego, na zalesionym terenie przy parkingu oraz działkach wzdłuż falochronu i za falochronem.
Prace polegające na oczyszczaniu terenu Westerplatte kontynuowane są już od 2016 r. Zadania saperskie realizowali żołnierze z 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, Kompania Saperów Batalionu Inżynieryjnego z 2. Pułku Saperów z Kazunia Nowego oraz specjaliści z firm prywatnych.
Od ośmiu lat prowadzenia prac, specjaliści spenetrowali obszar o powierzchni ponad 13,5 ha. - Rezultatem było znalezienie ponad 4,7 tys. niebezpiecznych przedmiotów, w tym trzech bomb lotniczych, z których jedna, o wadze 500 kg, znajdowała się zaledwie 30 cm pod powierzchnią gruntu - przekazał Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudowali ją na potrzeby filmu. Dziś to turystyczny hit
Kuczma dodał, że wśród innych zneutralizowanych przedmiotów było prawie 200 pocisków artyleryjskich, granaty moździerzowe i ręczne, zapalniki oraz elementy amunicji strzeleckiej.
Znaleziska po takim czasie robią wrażenie
To niejedyne odkrycia, których dokonano. W trakcie wykonywanych równolegle poszukiwań zabytków znaleziono niemalże 3,8 tys. przedmiotów związanych z historią Westerplatte od XVIII w. po czasy powojenne. Są to m.in. kule armatnie i pociski muszkietowe, monety, naczynia, ozdobne kafle piecowe, elementy umundurowania i uzbrojenia czy części infrastruktury kolejowej.
Zdjęcia znalezisk udostępniono na facebookowym profilu muzeum. "I wiele, wiele więcej tam tego jest", "Niewiarygodne, że po tylu latach aż tyle można jeszcze znaleźć", "Jeszcze tyle tego zalega? O rety..." - piszą internauci w komentarzach.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
W 2019 r. w trakcie badań odnaleziono mogiły dziewięciu polskich żołnierzy. Część z nich zginęła w zbombardowanej 2 września 1939 r. przez Luftwaffe wartowni nr 5, pozostali polegli w innych częściach półwyspu. Współpraca Muzeum II Wojny Światowej z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz z pionem śledczym Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zaowocowała genetyczną identyfikacją siedmiu osób.
Źródło: PAP/Muzeum II Wojny Światowej