Nowoczesne zwiedzanie Częstochowy
Częstochowa zachęca do nowoczesnego sposobu zwiedzania miasta. Mieszkańcy, w ramach projektu booksprint, stworzyli subiektywny przewodnik „Jak przetrwać siedem dni w Częstochowie?”. Kolejną nowym pomysłem na zwiedzanie Częstochowy jest questing. Polega on na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można podążać kierując się jedynie informacjami zawartymi we wskazówkach w broszurze.
Częstochowa zachęca do nowoczesnego sposobu zwiedzania miasta. Mieszkańcy w ramach projektu _ booksprint _ stworzyli subiektywny przewodnik „Jak przetrwać siedem dni w Częstochowie?”. Jest on wynikiem warsztatów zorganizowanych na przełomie zeszłego i obecnego roku. W dwa weekendy grudnia i stycznia z inicjatywy Centrum Promocji Młodych grupa osób spotykała się, by zastanowić się, co ciekawego - z ich punktu widzenia - skrywa miasto. Przewodnik dostępny jest w wersji elektronicznej za darmo i na wolnej licencji.
Kolejnym nowym pomysłem na zwiedzanie Częstochowy jest_ questing _. Polega on na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można podążać, kierując się jedynie informacjami zawartymi we wskazówkach w broszurze. Rozwiązując poprawnie zagadki, dotrzemy do ciekawych i wartych zobaczenia punktów. Pozwala to poznać miasto w nietypowy sposób i odkryć jego mniej znane zakątki. Wyznaczono w sumie trzy tematyczne trasy - "Profesor bez katedry", "Miasto pełne artystów" oraz "Częstochowa przez wieki". To świetna alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania miasta - nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców starszych i młodszych, którzy mogą uczyć się poprzez zabawę. Trasy z zagadkami można pobrać w formie pliku PDF ze strony internetowej Urzędu Miasta Częstochowy.
wg