Trwa ładowanie...

Nowy gatunek węża w Polsce. Jest groźny?

Zaskroniec zwyczajny to jeden z najczęściej występujących węży w Polsce. Pozostałe gatunki to żmija zygzakowata, wąż Eskulapa i gniewosz plamisty. Okazuje się, że grono polskich węży powiększyło się o kolejny gatunek.

Potwierdzono występowanie kolejnego węża w Polsce Potwierdzono występowanie kolejnego węża w Polsce Źródło: Adobe Stock, fot: Zdenek MACAT
d1ktrtc
d1ktrtc

Przez lata występowanie zaskrońca rybołowa w Polsce, bo o nim mowa, pojawiało się jedynie w sferach lokalnych plotek. Teraz naukowcy potwierdzili, że wąż ten żyje i rozmnaża się w naszym kraju.

Potwierdzili istnienie nowego gatunku w Polsce

Za sprawą badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wszelkie wątpliwości na temat występowania nowego gatunku w Polsce zostały rozwiane. Naukowcy pod przewodnictwem Bartłomieja Zająca potwierdzili, że zaskroniec rybołów, który występuje najczęściej w południowej części Europy, zadomowił się na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą.

Obserwacje naukowców wskazują na stabilną i rozmnażającą się populację węża w tym miejscu. Jest to więc dobrym znakiem dla przyszłości tego gatunku w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inwazja szkodników trwa. Nieproszone, wciskają się do naszych domów

d1ktrtc

Bliski kuzyn zaskrońca zwyczajnego

Choć oba gatunki, zarówno zaskroniec zwyczajny, jak i rybołów, dobrze pływają, tylko ten drugi prowadzi typowo wodny tryb życia. Potrafi on nie tylko dobrze pływać, ale i doskonale nurkować. Naukowcy z Włoch zaobserwowali zaskrońce rybołowy w jeziorze Orta na głębokości nawet 17 m. Wodny kuzyn znanego nam wcześniej zaskrońca jest brązowy lub oliwkowobrązowy, co ułatwia wtopienie się w otoczenie pod wodą. Węże z tego gatunku osiągają długość od 70 cm do nawet 1,3 m, przy czym samice z reguły mają bardziej okazałe rozmiary.

Zaskroniec rybołów żywi się głównie rybami, a także małymi płaza Adobe Stock
Zaskroniec rybołów żywi się głównie rybami, a także małymi płazamiŹródło: Adobe Stock, fot: Voodison

Charakterystyczną cechą zaskrońca zwyczajnego są żółte plamy na głowie, natomiast takich plam nie posiada zaskroniec rybołów.

Warto wiedzieć, że zaskroniec rybołów, podobnie jak inne zaskrońce, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest płochliwy i raczej będzie unikał kontaktu z ludźmi. Nie jest on gatunkiem jadowitym.

d1ktrtc

Źródło: national-geographic.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ktrtc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ktrtc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj