O tym się nie mówi. "Dla człowieka zazwyczaj to tylko kolizja"
Przy okazji 1 listopada dużo mówi się o bezpieczeństwie na drogach. Głośno jest o corocznej akcji "Znicz", organizowanej przez policję w okresie Wszystkich Świętych. Cicho jest jednak o problemie związnym z wypadkami z udziałem zwierząt. Zwrócili na niego uwagę leśnicy.
02.11.2021 11:06
Lasy Państwowe bardzo aktywnie prowadzą profil na Facebooku, informując, edukując i zwracając uwagę na ważne problemy dotyczące lasów i jego mieszkańców. We wtorek, 2 listopada, nawiązując do licznych podsumowań długiego weekendu, leśnicy postanowili nagłośnić ważną kwestię, o której mówi się zdecydowanie za mało.
Leśnicy alarmują: "Nie przeżyły starcia z rozpędzonymi samochodami"
Post zaczyna się od wyliczenia niektórych tytułów z mediów, dotyczących wypadków na drogach. "My też mamy dla was kilka informacji" - dodają leśnicy. Dołączyli linki do stron poszczególnych nadleśnictw, w których w ostatnich dniach wydarzyły się wypadki z udziałem zwierząt.
Przykładowo w Nadleśnictwie Piotrków potrącona została z sarna. Nadleśnictwo Skierniewice pokazało z kolei zdjęcia wilka i łosia, które nie przeżyły starcia z rozpędzonymi samochodami.
"O tych wypadkach się mówi mniej. Dla człowieka zazwyczaj to tylko 'kolizja'. Niestety dla wielu zwierząt ta 'kolizja' kończy się śmiercią" - zauważają leśnicy.
"Bądźcie ostrożni. Myślcie o tym, że w terenie otwartym bądź w lesie na drogę może wbiec sarna, lis, dzik bądź jeleń. Kolizje ze zwierzętami bardzo często wiążą się z poważnymi obrażeniami także dla ludzi. Dla dobra zarówno waszego jak i zwierząt - noga z gazu" - kończą post.
Wypadki drogowe z udziałem zwierząt
Według oficjalnych statystyk co roku w Polsce dochodzi do 20-30 tys. wypadków z udziałem zwierząt. Można przyjąć, że w rzeczywistości jest ich jednak kilka razy tyle - większość kierowców nie zgłasza nigdzie kolizji.
Co więc powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy zadzwonić na numer 112.