Odkryto ule z epoki Salomona
Najstarsze znane dotychczas ule odkryto na Bliskim Wschodzie, w biblijnej "krainie mlekiem i miodem płynącej" - podał w komunikacie Instytut Archeologii Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie.
_ Najstarsze znane dotychczas ule odkryto na Bliskim Wschodzie, w biblijnej \"krainie mlekiem i miodem płynącej\" - podał w komunikacie Instytut Archeologii Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie. _
Prof. Amihai Mazar z tego instytutu podkreśla, że są to jedyne ule odkryte na terenie starożytnego Bliskiego Wschodu.
Wykopalisko potwierdza biblijne określenie Izraela jako \"krainy mlekiem i miodem płynącej\".
Ule pochodzące z IX i X wieku przed Chr., czyli z epoki króla Salomona i pierwszych królów izraelskich, odnaleziono na terenie wykopalisk starożytnego miasta Tel Rehov w dolinie Bet She\'an, niedaleko Jordanu.
Wykopaliska pokazały intensywny rozwój pszczelarstwa na tych ziemiach. Odkryto ponad trzydzieści co najmniej trzypoziomowych uli, ustawionych w trzech rzędach i mogących wyprodukować pół tony miodu rocznie. Szacuje się, że na tym terenie mogło znajdować się nawet 100 uli.
Ule o kształcie cylindrycznym, zrobione z gliny i suszonej słomy, mają wysokość 80 cm, a średnicę - 40 cm. Miniaturowy otwór umieszczony na górze pozwala pszczołom wejść do środka, natomiast miód wyciąga się przez otwór w dolnej części ula.
Na miejscu wykopalisk odkryto również przedmioty kultu, m.in. ołtarz z figurkami bogiń płodności.
(PAP)