Ogrodzieniec - mroczna twierdza
Kraina skalnych ostańców, położona między Krakowem a Częstochową, to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Polsce. Niezwykła rzeźba terenu spowodowała, że obszar nadawał się idealnie do wznoszenia budowli obronnych. Dziś pozostały po nich w większości jedynie lepiej lub gorzej zachowane ruiny, które składają się na malowniczy Szlak Orlich Gniazd. Kraina tajemniczych jaskiń i niezwykłych twierdz kryje w sobie mnóstwo intrygujących zakątków. Do największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej należą ruiny Zamku Ogrodzieniec, z którym wiąże się wiele legend i mrożących krew w żyłach opowieści.
Kraina skalnych ostańców, położona między Krakowem a Częstochową, to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Polsce. Niezwykła rzeźba terenu spowodowała, że obszar nadawał się idealnie do wznoszenia budowli obronnych. Dziś pozostały po nich w większości jedynie ruiny, które składają się na malowniczy Szlak Orlich Gniazd. Kraina tajemniczych jaskiń i niezwykłych twierdz kryje w sobie mnóstwo intrygujących zakątków. Do największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej *należą ruiny *Zamku Ogrodzieniec, z którym wiąże się wiele legend i mrożących krew w żyłach opowieści.
if/pw
Najciekawsze z Orlich Gniazd
Średniowieczna warownia powstała na przełomie XIV i XV wieku, a jej malownicze ruiny można dziś oglądać we wsi Podzamcze, ok. 2 km od Ogrodzieńca. Miejsce posiada wszelkie atuty – z trzech stron osłonięte jest skałami, a do głównego wejścia trzeba było przedostać się wąską szczeliną miedzy ostańcami. Na dodatek Góra Zamkowa, na której się znajduje ma 515 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Najciekawsze z Orlich Gniazd
Choć pierwsze umocnienia powstały tu już za czasów Bolesława Krzywoustego, właściwa gotycka twierdza została wybudowana jako siedziba rodu Włodków Sulimczyków w połowie XIV wieku. Następnie zamek przechodził z rąk do rąk, a kolejni właściciele odbudowywali go po zniszczeniach wojennych – najbardziej ucierpiał podczas najazdu wojsk szwedzkich. Dziś ruiny udostępnione są turystom i stanowią jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc Jury.
Najciekawsze z Orlich Gniazd
Ruiny Zamku Ogrodzieniec stanowią także jedno z najstraszniejszych miejsc w Polsce, szczególnie gdy zapada zmrok. Twierdza uchodzi za nawiedzoną i tym samym fascynuje badaczy zjawisk paranormalnych. Mają się tu kryć mroczne siły, których obecność daje się wyczuć poprzez zmienną energię. Na dodatek zwierzęta, które znajdują się w okolicy ruin, często zachowują się nietypowo – zaczynają warczeć lub zlęknione chcą uciekać.
Najciekawsze z Orlich Gniazd
Średniowieczną twierdzę nawiedza podobno duch nazywany Czarnym Psem z Ogrodzieńca. Widmo ma płonące oczy i ciężki, przeraźliwie brzęczący łańcuch, a jago wielkość znacznie przekracza rozmiary zwykłego psa. Mówi się, że zjawa to dusza kasztelana Stanisława Warszyckiego - okrutnego pana, który torturował poddanych na dziedzińcu zamku. Pokutuje za grzechy, które popełnił za życia, błąkając się nocami w okolicy murów. Z ruinami wiąże się dużo więcej legend, swoją przerażającą historię mają m.in. żelazne drzwi czy zamkowa studnia.
Najciekawsze z Orlich Gniazd
Walory zamku zostały dostrzeżone przez wiele gwiazd kina i muzyki. Kręcono tu zdjęcia do serialu „Janosik”, a także filmów „Rycerz” Lecha Majewskiego i „Zemsta” Andrzeja Wajdy. W latach 80. zawitał tu także legendarny zespół Iron Maiden i nakręcił materiał, który później można było zobaczyć w filmie „Live After Death” i utworze „Hallowed Be Thy Name”.
Najciekawsze z Orlich Gniazd
Na terenie ruin odbywa się co roku wiele imprez, m.in. widowiskowe turnieje rycerskie. Zamek i okoliczne skałki posłużyły już wielokrotnie za miejsce Międzynarodowych Zawodów w Biegu na Orientację o Puchar Wawelu.
We wrześniu zamek otwarty jest codziennie w godzinach 9-19. Bilet wstępu, który obejmuje zwiedzanie zamku, muzeum, wystawy i sali tortur, kosztuje 9 zł (dzieci 7 zł).
if/pw