Trwa ładowanie...

Ogromny posąg Mao Zedonga stanął w szczerym polu. Jest większy od Chrystusa w Świebodzinie

Pomnik Mao Zedonga, chińskiego komunistycznego dyktatora, stanął w szczerym polu we wsi Zhushigang, w prefekturze Tongxu. Mierząca prawie 37 metrów konstrukcja jest większa od posągu Chrystusa w Świebodzinie. Inwestycja kosztowała blisko 3 mln juanów.

Ogromny posąg Mao Zedonga stanął w szczerym polu. Jest większy od Chrystusa w ŚwiebodzinieŹródło: China Photo Press / EAST NEWS2
d4jctds
d4jctds

Pomnik Mao Zedonga, chińskiego komunistycznego dyktatora, stanął w szczerym polu we wsi Zhushigang, w prefekturze Tongxu. Mierząca prawie 37 metrów konstrukcja jest większa od posągu Chrystusa w Świebodzinie.

Budowa pomnika Mao Zedonga trwała dziewięć miesięcy i kosztowała 3 mln juanów (ok. 1,85 mln złotych). Statua ze stali i betonu stanęła w niewielkiej wsi Zhushigang w środkowych Chinach. Ufundowało ją kilku chińskich biznesmenów. Rozmiary nowego posągu robią wrażenie – jest o 60 cm wyższy od 36-metrowego pomnika ze Świebodzina.

Nowa konstrukcja ma upamiętniać komunistycznego przywódcę Chińskiej Republiki Ludowej Mao Zedonga, który przez trzy dekady był przewodniczącym partii komunistycznej w swoim kraju. Na całym świecie jego rządy określa się jako krwawą dyktaturę. Zmarł w 1976 roku, jednak tysiące pomników wciąż powstają w wielu miejscach w Państwie Środka. Zdania współczesnych Chińczyków na temat „wielkiego sternika” są podzielone. Jedni wciąż go kochają i trzymają jego podobizny w domach i samochodach, inni uważają, że był tyranem.

Posąg Mao Zedonga (fot. China Photo Press / EAST NEWS)
Posąg Mao Zedonga (fot. China Photo Press / EAST NEWS)

Z kultem jednostki, jakim otaczano Mao za jego panowania, zerwał oficjalnie pod koniec lat 70. XX w. jego następca Deng Xiaoping, publicznie oceniając jego decyzje jako „w siedmiu częściach dobre, w trzech częściach złe”. Nieco łagodniej o dawnym przywódcy mówi obecny prezydent kraju, Xi Jinping, określając go jako wielką postać, która zmieniła oblicze narodu i poprowadziła Chińczyków ku ich przeznaczaniu.

Za największe błędy Mao uważa się kampanię Wielkiego Skoku w latach 1958-1961, która przyczyniła się do śmierci głodowej ok. 40 milionów Chińczyków oraz tragiczną dla tradycyjnej chińskiej kultury Rewolucję Kulturalną.

The Guardian/wg

d4jctds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jctds