Trwa ładowanie...

Oman. Wielki Kanion, fiordy i bajkowe oazy

Kraj na Półwyspie Arabskim to jedno z najbardziej zaskakujących miejsc na świecie. Kojarzony głównie z pustynią i wybrzeżem, ale Oman kryje wiele zachwycających zakątków. Jeśli wyjazdy na wakacje 2020 będą możliwe, to warto wziąć ten kierunek pod uwagę.

Share
Oman. Wielki Kanion, fiordy i bajkowe oazy
Źródło: Getty Images
d1aqbqv

Oman niesłusznie słynie jedynie jako świetna alternatywa dla Egiptu ze względu na kilometry piaszczystych plaż i wysokie temperatury przez cały rok (nawet w styczniu jest powyżej 20 st. C). Na dodatek jest to także kraj arabski. Gdy przyjrzymy się mu bliżej, okazuje się jednak, że już niewiele więcej ma wspólnego z tą popularną turystyczną mekką.

Przede wszystkim dotychczas nie było to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Mieszkańcy są otwarci, klimat autentyczny, a cuda natury, których tu nie brakuje, niezadeptane.

Atrakcje Omanu

W Omanie znajduje się mnóstwo wadi. To doliny na pustyniach, zazwyczaj kręte i skaliste, w których często są oczka wodne. Do najbardziej znanych należy Wadi Bani Khalid. Naturalne baseny skalne otoczone palmami charakteryzują się turkusową wodą i są dostępne przez cały rok (w innych wadi woda może wysychać). Przy największym i najłatwiej dostępnym znajduje się restauracja, jednak gdy pójdziemy dalej, znajdziemy spokojniejsze zbiorniki. Z jednego z nich można nawet wpłynąć do jaskini.

d1aqbqv

Ogromne wrażenie robi także Wadi asz-Szabb. Skalista dolina charakteryzuje się wysokimi, stromymi skałami. Dotarcie do tutejszych oczek wodnych zajmuje więcej czasu, ale gwarantuje przepiękne widoki. Najpierw trzeba przeprawić się łódką, a potem czeka nas ok. godzinny spacer wzdłuż doliny. Momentami przejścia są tak niewielkie, że trzeba się schylić. Nagrodą za wędrówkę w upale jest kąpiel w turkusowej wodzie. Znajdują się tu dwa baseny, z których pierwszy jest łatwiej dostępny. Przy drugim znajduje się natomiast jaskinia, do której da się wpłynąć.

Mówiąc o bajkowych oczkach wodnych w Omanie, nie można nie wspomnieć o Bimmah. To już nie wadi, tylko niezwykły lej krasowy, który znajduje się na terenie Parku Hawiyat Najm. Zbiornik, do którego prowadzą schody, ma około 40 m długości i 20 m głębokości. W przejrzyście czystej wodzie, mającej niewiarygodnie szmaragdową barwę, można dostrzec pływające ryby. Jeśli zanurzmy stopy, chętnie je poskubią.

Wielki Kanion w Omanie

Jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Omanie znajduje się w górach Al.-Hadżar, które ciągną się prawie 500 km wzdłuż Zatoki Omańskiej. Ich najwyższy szczyt to jednocześnie najwyższy punkt w całym kraju. Dżabal Szams ma ok. 3 tys. m n.p.m. (w zależności od źródeł: 2980 lub 3075 m n.p.m.). W jego pobliżu znajduje się Wielki Kanion Omanu, czyli drugi najgłębszy kanion na świecie (po Wielkim Kanionie w Arizonie). Tworzą go dwie połączone ze sobą doliny – Wadi Al Nakhur i Wadi Ghul. Wytyczono tu szlak trekkingowy Balcony Walk, który umożliwia przejście zboczem i podziwianie niezwykłych widoków na skaliste urwiska. Trasa zajmuje 3 godziny, nie jest jednak męcząca.

d1aqbqv

Półwysep Musandam

Wyjątkowe miejsce na mapie Omanu to także półwysep Musandam. Znajduje się tu jeden z największych cudów natury na świecie. Pomarańczowe skaliste góry, które sięgają nawet 2 tys. m n.p.m. graniczą bezpośrednio z wodami Morza Arabskiego, tworząc krajobraz przypominający fiordy.

W okolicy znajdują się niewielkie miasteczka i rybackie wioski. A fiordy, podobnie jak w Norwegii, można podziwiać od strony wody. Rejs odbywa się tradycyjną omańską łodzią. Widoki są niesamowite ze względu na odcień gór – w blasku słońca mienią się różnymi odcieniami czerwieni.

Przypominamy, że ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Od niedzieli 15 marca granice naszego kraju są zamknięte, zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Kierunek warto wziąć pod uwagę, gdy sytuacja wróci do normy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Majorka - wyspa słońca

d1aqbqv

Podziel się opinią

Share
d1aqbqv
d1aqbqv