Opolszczyzna zimą - co warto zobaczyć

Opolszczyzna zimą - co warto zobaczyć
Źródło zdjęć: © Dariush M/Shutterstock.com

Województwo opolskie to bardzo ciekawy, choć niedoceniany obszar naszego kraju. Znajduje się tu wiele atrakcji, które warto poznać podróżując po Polsce. Poznajcie te, które nawet w tak nieprzyjaznym czasie jak polska późna zima, mogą zachwycić historią i widokami.

Województwo opolskie to bardzo ciekawy, choć niedoceniany obszar naszego kraju. Znajduje się tu wiele atrakcji, które warto poznać podróżując po Polsce. Poznajcie te, które nawet w tak nieprzyjaznym czasie jak polska późna zima, mogą zachwycić historią i widokami.

Zamek w Mosznej, przypominający budowlę z czołówki disneyowskich filmów, ma 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Powstała w połowie XVII w. eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Dzięki temu to jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce. Od 1972 r. do tego roku w zamku mieściło się Centrum Terapii Nerwic. Obecnie obiekt przeznaczony jest wyłącznie dla turystów. Mieści się w nim hotel i restauracja, a nieopodal stadnina koni.

Dowiedz się więcej o zamku w Mosznej

udm/if

1 / 5

Atrakcje Opolszczyzny - polski Hogwart

2 / 5

Atrakcje Opolszczyzny - Szlaki Architektury Drewnianej

Obraz
© flickr.com by Konrad Kurzacz Pimke, licencja CC BY-SA 3.0

Na Opolszczyźnie jest blisko 70. drewnianych kościołów, pochodzących w większości z XVII-XVIII wieku. Niewielkie obiekty, z pociemniałymi już ze starości ścianami, stały się charakterystycznym elementem opolskiego krajobrazu i jedną z turystycznych atrakcji regionu. Najbardziej znaną i niezwykłą świątynią jest kościół odpustowy św. Anny w Oleśnie. Najstarsza jego część pochodzi z 1518 r., ale pierwsze wzmianki o wybudowanej w tym miejscu kaplicy pochodzą z 1444 r. Warty uwagi jest także wybudowany na przełomie XV i XVI wieku kościółek w Bąkowie, gdzie zachowały się XVI-wieczne polichromie oraz niemal trzymetrowej wysokości, najstarszy na Śląsku, tryptyk gotycki, datowany na 1370 r.

3 / 5

Atrakcje Opolszczyzny - Szlak Cysterski

Obraz
© flickr.com by Kris Duda, licencja CC BY-SA 3.0

Dwa dni można spędzić na Opolszczyźnie podążając Szlakiem Cystersów. Podróżowanie nie ogranicza się tylko do zwiedzania klasztorów, ale może być także swoistą wyprawą w przeszłość. Szlak może dostarczyć refleksji nad życiem blisko natury, bardzo odległym współczesnej codzienności. Dwudniowe obcowanie z cysterskim dziedzictwem na Opolszczyźnie pozwala także pogłębić wiedzę o europejskich korzeniach. Wycieczkę można zacząć od najważniejszego sanktuarium na Śląsku - Góry św. Anny. Spragnieni mocnych wrażeń mogą skorzystać z toru saneczkowego położonego na zboczach wulkanu, jakim jest góra.

4 / 5

Atrakcje Opolszczyzny - Nysa

Obraz
© Marcin Krzyzak/Shutterstock.com

Położona nad rzeką o tej samej nazwie Nysa to miasto, które mimo wielkich zniszczeń z czasów wojny i wyburzeń z okresu powojennego, może pochwalić się wieloma zabytkami. Do najważniejszych należą 103 kamienice na starym mieście *oraz *kościół św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki *na pl. Katedralnym wraz z *dzwonnicą z XV wieku. Pochodząca z XV-XIX wieku świątynia to trójnawowy, dziewięcioprzęsłowy obiekt z kamienia i cegły. Znajdziemy w nim m.in. 16 gotyckich i dwie barokowe kaplice. Jego dach, o powierzchni 4 tys. m kw., jest jednym z najbardziej spadzistych w Europie.

5 / 5

Atrakcje Opolszczyzny - JuraPark w Krasiejowie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)