Osadę handlową Wikingów odkryto w Irlandii
Archeologiczne prace wykopaliskowe prowadzone w południowo-wschodniej Irlandii w związku z budową drogi doprowadziły do odkrycia pozostałości jednej z głównych osad handlowych Wikingów z IX w. - donosi serwis internetowy BBC News.
_ Archeologiczne prace wykopaliskowe prowadzone w południowo-wschodniej Irlandii w związku z budową drogi doprowadziły do odkrycia pozostałości jednej z głównych osad handlowych Wikingów z IX w. - donosi serwis internetowy BBC News. _
Odkrycia dokonano w Woodstown w hrabstwie Waterford, przy budowie objazdu do miasta Waterford, założonego przez Wikingów.
Zdaniem ekspertów, osada została założona we wczesnym etapie najazdów skandynawskich Normanów i była jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Wikingów, a jej stali mieszkańcy żyli w dostatku.
Naukowcy wydobyli blisko 6000 przedmiotów oraz odkryli grób wodza Wikingów, pochowanego w ok. 860 r. n.e., zawierający jego miecz, tarczę i srebrne insygnia władzy.
Archeolodzy odnaleźli także srebrne i ołowiane odważniki świadczące o tym, że ówcześni mieszkańcy osady Woodstown byli głęboko osadzeni w tradycji skandynawskiej.
Według naukowców, wielu mieszkańców osady - jeśli nie wszyscy - byli Skandynawami lub łączyły ich ze Skandynawią ścisłe związki. Stanowisko w Woodstown daje ekspertom rzadką okazję do prowadzenia badań wczesnośredniowiecznej skandynawskiej osady poza Skandynawią.
(PAP)
jot/ yy/