Trwa ładowanie...
dmjxks6

"Ostatnia góra". Film o wydarzeniach, którymi żyła cała Polska

4 października do kin wchodzi dokument opowiadający o polskiej wyprawie na K2 z 2017 r. Ekipa najlepszych himalaistów pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, wyruszyła na niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik, ale wyprawowe działania przerwała nagle tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekipa Narodowej Zimowej Wyprawy na K2
Ekipa Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 (Mat. prasowe)
dmjxks6

Dokument "Ostatnia góra" jest zapisem wydarzeń, które miały miejsce podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. W grudniu 2017 r. na drugi szczyt Ziemi wyruszyła ekipa w składzie: Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk Jarosław Botor oraz Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Piotr Snopczyński – kierownik bazy i Dariusz Załuski – operator.

Mat. prasowe

Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowywały drogę rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerwała tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat.

dmjxks6

W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko, udało się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz został pod szczytem na zawsze.

Gdy w kraju rozgorzała dyskusja na temat sensu zdobywania Himalajów zimą, ratownicy wrócili pod K2 i wznowili wspinaczkę. Dokument pokazuje, jak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

dmjxks6

Reżyserem filmu jest Dariusz Załuski – także himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz Mount Everestu (dwukrotnie). Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 r. od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę.

Zobacz też: Krzysztof Wielicki o wyprawie na K2, Tomku Mackiewiczu i Denisie Urubko

dmjxks6

Podziel się opinią

Share

dmjxks6

dmjxks6