Ostatnie takie ferie. Zmiany od przyszłego roku
Tegoroczne ferie zimowe są ostatnimi, odbywającymi się według dotychczas znanego schematu. W roku szkolnym 2025/2026 zimowa przerwa od zajęć szkolnych odbędzie się w trzech terminach zamiast czterech. Dodatkowo ustalono nowe grupy województw.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że w roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe będą odbywać się w trzech terminach, a nie jak dotychczas w czterech. Zdaniem resortu, zmiany te są odpowiedzią na liczne prośby obywateli oraz wystąpienia parlamentarzystów. Ministerstwo podkreśla, że nowe grupy województw zostały ustalone z uwzględnieniem porównywalnej liczby uczniów w każdym z nich.
Ferie 2026
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, ferie zimowe w 2026 r. będą odbywały się następująco: od 19 stycznia do 1 lutego wolne będą mieli uczniowie z województw mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Następnie od 2 do 15 lutego - województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie. A w czasie ostatniego turnusu od 16 lutego do 1 marca - województwa podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Zmiana ta ma na celu lepsze dostosowanie terminów ferii do potrzeb rodziców i organizacji turystycznych, które wskazywały na konieczność synchronizacji terminów w sąsiadujących województwach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hit na Kaszubach. W weekendy zjeżdżają tłumy
MEN zapowiedziało, że zasada rotacji terminów ferii zostanie zachowana. Oznacza to, że grupa województw, która w 2026 roku będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 roku będzie miała je w pierwszym terminie.
Historia organizacji ferii zimowych
Od roku szkolnego 2003/2004 województwa były podzielone na cztery grupy, które miały ferie w czterech różnych terminach. Zasada ta zakładała cykliczną zmianę terminów ferii w kolejnych latach. Wcześniej decyzje o terminach wolnych dni podejmowali kuratorzy oświaty, co prowadziło do sytuacji, w której większość województw miała ferie w tym samym czasie. Nowe podejście MEN ma na celu lepsze zarządzanie terminami wypoczynku i dostosowanie ich do potrzeb społecznych.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Minister edukacji ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw. Ma je podać nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały.