Trwa ładowanie...

Oszuści powołują się na polskie biuro podróży. "Przeczytaj ten post do końca"

Biuro podróży Itaka ostrzega turystów przed oszustami, którzy wyłudzają spore sumy pieniędzy. "Uwaga. Nie traćcie czujności" – czytamy w poście na Facebooku.

Kupując wycieczkę zakładamy, że już wszystko będzie pięknie. Niestety nie zawsze tak jestKupując wycieczkę zakładamy, że już wszystko będzie pięknie. Niestety nie zawsze tak jestŹródło: Adobe Stock
d4a08vr
d4a08vr

Itaka to jedno z największych biur podróży w Polsce. Powstało w 1989 r. Zajmuje się organizacją wczasów i wycieczek objazdowych do ponad 100 krajów świata. Jest wiarygodne i doceniane przez turystów.

Ostrzegają przed oszustami

Okazuje się, że oszuści postanowili wykorzystać popularność polskiego touroperatora i podszywając się pod niego i oferują fałszywe wycieczki. Biuro opublikowało na Facebooku ważny post, która dopełnia grafika z tekstem: "Uwaga! Przeczytaj ten post do końca. Może cię uchronić przed utratą pieniędzy".

Itaka w swoim poście zwraca uwagę na ważny problem. "Coraz częściej docierają do nas niepokojące sygnały dotyczące prób odsprzedania voucherów lub "atrakcyjnych" cenowo ofert naszego biura" - czytamy w poście na FB Itaki. - "Pamiętajcie, że każde ogłoszenie tego typu, publikowane najczęściej na portalach aukcyjnych, społecznościowych czy forach internetowych, może okazać się oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy".

Podobny problem zasygnalizował nam serwis Wakacje.pl. Na portalach aukcyjnych pojawiają się bowiem bony opatrzone logiem tego portalu. - Są dwie możliwości: mogą pochodzić od osób, które otrzymały bony w prezencie i chcą je odsprzedać; lub od oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Dlatego, jeśli w ogóle ktoś rozważa zakup z takiego źródła, powinien być czujny. Nie kupujmy kota w worku – dokładnie weryfikujmy znalezioną ofertę - mówi Agata Biernat z Wakacje.pl.

d4a08vr

Tylko tak kupisz pewne wycieczki

Jak zauważa autor posta na FB Itaki, do takich ogłoszeń należy pochodzić sceptycznie, a najlepiej omijać je szerokim łukiem. Ceny wycieczek zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a vouchery lub "atrakcyjne" oferty opiewają na dużo większe kwoty, bo to propozycje dla przynajmniej dwóch osób. Dlatego można naprawdę stracić sporo pieniędzy.

Jedynym bezpiecznym sposobem zakupu wycieczek jest rezerwowanie ich w biurach/autoryzowanych punktach lub online. Potwierdza to Agata Biernat z Wakacje.pl.

d4a08vr

- Co jakiś czas – jak bumerang – powraca temat oszustw związanych z wynajmowaniem nieistniejących noclegów czy prób wyłudzenia pieniędzy podczas nieautoryzowanych zakupów w internecie - przyznaje. - W przypadku poszukiwań hotelu na wymarzone wakacje najbezpieczniej jest skorzystać ze sprawdzonych, uznanych na rynku portali rezerwacyjnych. Bony podarunkowe najlepiej zakupić bezpośrednio – w firmie, która je wydaje i umożliwia ich realizację. Oszuści internetowi potrafią być bardzo przekonujący, np. podszywają się pod pracowników danej firmy, a zdradza ich tylko adres mailowy, więc warto patrzeć nie tylko na nazwę odbiorcy maila, ale również na domenę, z której został wysłany mail.

d4a08vr

Oszukują na każdym kroku

Przypomnijmy, że takie sytuacje notorycznie mają miejsce w polskich miejscowościach. Oszuści wystawiają na portalach aukcyjnych oferty noclegów, które nie istnieją. Ceny są zazwyczaj wyjątkowo atrakcyjne, a zdjęcia przepiękne. Niestety po wpłaceniu zaliczki, a czasem nawet całej kwoty, kontakt z ofertodawcą się urywa, a na miejscu okazuje się, że noclegu nie ma.

Dlatego przypominamy o korzystaniu tylko z wiarygodnych źródeł rezerwacji noclegów i wycieczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj