Palmerston - jedna z najbardziej odizolowanych wysp na świecie
Wyspy Cooka, samorządne terytorium Nowej Zelandii, to jeden z najbardziej odizolowanych zakątków naszej planety. W skład tej perły Polinezji wchodzi 15 wysp i atoli, które dzielą się na dwa łańcuchy. Zamieszkuje je niecałe 20 tys. osób, z czego większość ludności skupia się na największej wyspie - Rarotonga. To właśnie w tej części Pacyfiku, ponad 3200 km od Nowej Zelandii, znajduje się także jeden z najbardziej osobliwych zakątków na świecie. Palmerston to atol wchodzący w skład Południowych Wysp Cooka, na którym żyje niewiele ponad 50 osób. Poznajcie bliżej jego fascynującą historię!
Wyspy Cooka, samorządne terytorium Nowej Zelandii, to jeden z najbardziej odizolowanych zakątków naszej planety. W skład tej perły Polinezji wchodzi 15 wysp i atoli, które dzielą się na dwa łańcuchy. Zamieszkuje je niecałe 20 tys. osób, z czego większość ludności skupia się na największej wyspie - Rarotonga. To właśnie w tej części Pacyfiku, ponad 3200 km od Nowej Zelandii, znajduje się także jeden z najbardziej osobliwych zakątków na świecie. Palmerston to atol wchodzący w skład Południowych Wysp Cooka, na którym żyje niewiele ponad 60 osób. Poznajcie bliżej jego fascynującą historię!
if/at
Tajemniczy świat Palmerston, Wyspy Cooka
Atol Palmerston składa się z 6 piaszczystych wysp i kilkudziesięciu mniejszych wysepek o łącznej powierzchni 2,1 km kw. Rajską lagunę otacza pierścień przepięknych raf koralowych. Nie ma tu lotniska, a statek towarowy przybywa tu tylko kilka razy w roku. Podróż na Palmerston jest długa i dość niebezpieczna, dlatego niewielu turystów decyduje się go odwiedzić. Wielu natomiast o tym marzy i to nie tylko ze względu na wspaniałe krajobrazy, ale także nietypową historię tego zakątka.
Tajemniczy świat Palmerston, Wyspy Cooka
Odkrycie atolu zawdzięczamy Jamesowi Cookowi, który przybył tu w 1774 roku. Przez długie lata wyspy pozostawały jednak niezamieszkane. W II połowie XIX wieku sprowadził się tu Brytyjczyk William Marsters wraz z żoną, jej siostrą i przyjacielem. Drugi mężczyzna wkrótce opuścił Palmerston, natomiast do pozostałych dołączyła jeszcze jedna z sióstr. Stworzyli jedyną w swoim rodzaju rodzinę - Marsters miał trzy żony, będące jednocześnie siostrami, z którymi spłodził 23 dzieci. Obecnie żyją tu 62 osoby z czego tylko 3 osoby nie są potomkami Brytyjczyka.
Tajemniczy świat Palmerston, Wyspy Cooka
Do dziś wszyscy mieszkańcy noszą nazwisko Marsters. Małżeństwa dobierane są według specjalnego klucza, który eliminuje zwyrodnienia mogące wystąpić, gdy najbliżsi krewni mają potomstwo. W przypadku, gdy na wyspie nie ma odpowiedniego kandydata, szuka się ich poza atolem, jednak nowy członek "rodziny" musi także przyjąć nazwisko Marsters. Wszyscy mówią XIX-wiecznym angielskim.
Tajemniczy świat Palmerston, Wyspy Cooka
Na początku XX wieku mieszkańcy przeżyli... "koniec świata". W latach 20. przez atol przeszły dwa niszczycielskie huragany, które zabrały ze sobą cały dobytek Marstersów. Przez trzy lata od tragedii na *Palmerston *nie pojawił się żaden statek, więc mieszkańcy byli przekonani, że huragany spowodowały koniec świata i tylko oni zdołali go przetrwać. Żywili się wówczas rybami, a z czasem orzechami kokosowymi z odrastających palm.
Tajemniczy świat Palmerston, Wyspy Cooka
Do dziś życie jest tu bardzo proste. Nie ma sklepów, a pieniędzy używa się tylko kilka razy w roku, gdy przybywa statek towarowy. Elektryczność działa w dzień tylko od godz. 6:00 do godz. 12:00. Ostatnio na atolu pojawił się także telefon, który stanowi jedyny kontakt ze światem zewnętrznym. Mieszkańcy żyją przede wszystkim z rybołówstwa, a także z turystyki, choć ogromna izolacja jest znacznym utrudnieniem. Na atolu nie ma żadnych hoteli, dlatego turyści zazwyczaj zatrzymują się u pierwszej rodziny, która wita ich na brzegu.
if/pw