Pamiątki średniowiecza na Warmii i Mazurach. Podpowiadamy, które z nich warto zobaczyć
Niegdyś świadczyły o potędze władców – dziś są atrakcjami turystycznymi, mieszczą muzea i goszczą wydarzenia kulturalne. Jeżeli marzysz o tym, by przedłużyć wakacje i odpocząć w otoczeniu natury i zapierających dech zabytków, Warmia i Mazury to dobry kierunek – także poza sezonem. Przeczytaj, które z wyjątkowych pamiątek średniowiecza zasługują na szczególną uwagę.
08.09.2022 13:44
Śladami Mikołaja Kopernika. Wzgórze Katedralne we Fromborku
Gotycka świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku to największy kościół na Warmii (niemal 100 m długości). Olbrzymie wnętrze mieści 25 ołtarzy, w większości z XVII w. Katedra słynie także z imponujących organów, które obecnie liczą 61 głosów i 4256 piszczałek.
Ponadto, zwiedzający mogą także obejrzeć imponujący skarbiec, w którym urządzono wystawę zabytkowych szat i naczyń liturgicznych, a także zwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika, znajdujące się w kilku innych budowlach tego katedralnego kompleksu. Miłośnicy sztuki także znajdą tu coś dla siebie, bowiem w salach pałacu urządzono wystawę upamiętniającą jego dawnych mieszkańców i gości, a w wozowni działa galeria sztuki oraz pracownie artystyczne.
Wawel Północy. Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Po serii rewitalizacji, monumentalna warownia odzyskała dawny kształt i dziś zachwyca swą architekturą, zachęcając turystów o zwiedzania jej wspaniałych wnętrz. Dziedziniec zamku otaczają krużganki, dzięki czemu zyskał miano Wawelu Północy. We wnętrzu budowli warto zwrócić uwagę na Wielki Refektarz i kaplicę św. Anny z rokokowym wyposażeniem. Obecnie w zamku mieści się siedziba Muzeum Warmińskiego, którego stała ekspozycja została poświęcona wybitnym mieszkańcom tych terenów, jak np. Ignacy Krasicki i inni biskupi warmińscy, a także Mikołaj Kopernik. Niedaleko od warowni wznosi się zrewitalizowany letni pałac biskupi, w którym działa Oranżeria Kultury, gdzie turyści mogą korzystać z Term Warmińskich, parku uzdrowiskowego oraz oddanych niedawno do użytku tężni solankowych.
Ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie
Z imponującego niegdyś szczycieńskiego zamku obecnie pozostały tylko ruiny, ale dzięki rewitalizacji stały się one ciekawą atrakcją turystyczną. Na całorocznej ekspozycji pokrytej szklanym dachem można obejrzeć relikty odnalezione podczas prac konserwatorskich. Szczególnie imponująco ruiny prezentują się wieczorem i nocą dzięki atrakcyjnemu podświetleniu. Co ciekawe, zamek w Szczytnie zasłynął dzięki powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy". To tutaj został uwięziony i okaleczony Jurand ze Spychowa, poszukujący porwanej córki. We wznoszącym się nieopodal gmachu ratusza znajduje się Muzeum Mazurskie z ekspozycjami poświęconymi historii i kulturze materialnej Mazur.
Zamek krzyżacki w Nidzicy
Nidzicka warownia to największy zamek na Mazurach. Po szeroko zakrojonych pracach rewitalizacyjnych jego wnętrza odzyskały dawny blask. Obecnie mury zamku są siedzibą m.in.: m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej, a także ośrodka kultury i biblioteki. Co ciekawe, turyści mogą tutaj również skorzystać z pokoi gościnnych i restauracji. Noc spędzona w taki miejscu to z pewnością niezapomniane przeżycie!
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
Dzięki kompleksowym pracom remontowym kętrzyńska warownia odzyskała dawny blask i dziś jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Zamek to prawdziwa świątynia dawnej sztuki – w jego wnętrzach mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie prezentowane są wystawy sztuki z pałaców, dworów i kościołów Prus Wschodnich oraz zbiory dotyczące dziejów zamku i miasta. Niegdyś zamek należał do systemu fortyfikacji, których elementem jest też obronny kościół pw. św. Jerzego z dwiema imponującymi wieżami. Dużych zniszczeń świątynia doznała w 1945 r. w wyniku wysadzenia schronów kwatery polowej Adolfa Hitlera nazwanej Wilczym Szańcem. Pozostałości tych schronów, zlokalizowane w nieodległej Gierłoży, można dziś zwiedzać.
Pozostałości zamku biskupów chełmińskich w Lubawie
Po lubawskim zamku do naszych czasów przetrwały fragmenty murów obwodowych i okrągła baszta narożna, jednak. W nowych pomieszczeniach działa Centrum Aktywności Społecznej, organizacje pozarządowe, bractwo rycerskie i punkt informacji turystycznej, a także ekspozycje muzealne. W czasach świetności lubawski zamek gościł Mikołaja Kopernika. Wraz z Jerzym Joachimem Retykiem astronom odwiedził tutaj swojego przyjaciela, ówczesnego biskupa chełmińskiego Tiedemanna Giesego. Podczas tego pobytu Giese i Retyk namówili Kopernika do wydania drukiem jego epokowego dzieła "O obrotach". Można więc śmiało stwierdzić, że lubawski zamek był poniekąd uczestnikiem wielkich wydarzeń z dziedziny nauki.
Zamek krzyżacki w Działdowie
Po zakończeniu rewitalizacji w działdowskim zamku mieści się siedziba Muzeum Pogranicza. Prezentowana jest tutaj wystawa pt. "Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza" ukazuje ona dzieje miasta i regionu od średniowiecza po II wojnę światową. W zabytkowym ratuszu można zapoznać się z interaktywną wystawą państwa Zakonu Krzyżackiego, wykorzystującą projekcje 3D, multimedialne ekrany dotykowe, animacje i makiety.
Warto wiedzieć:
Już we wrześniu nastąpi otwarcie nowego pawilonu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Powstały nowe sale wystawowe, naukowe, biblioteka a także sala do walk rycerskich. W pomieszczeniach pod amfiteatrem znajdują się najstarsze ekspozycję muzealne.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz nowy film:
11 Pamiątek Średniowiecza na Warmii i Mazurach
Na Warmię i Mazury wygodnie dotrzesz samochodem lub koleją. Z Krakowa i Wrocławia samolotem dolecisz do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach [https://mazuryairport.pl/], skąd szynobus dowiezie Cię do Olsztyna, a linia autobusowa na Mazury.
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Warmii i Mazur znajdziesz na: www.mazury.travel