Park Narodowy Krka
Granice Parku obejmują dolinę i kanion rzeki Krka niedaleko Szybenika. Sama rzeka bierze swój początek w okolicach Knina. Powierzchnia parku wynosi ok. 111 km2. Cała Krka mierzy sobie 72 km, natomiast park obejmuje ten fragment, w którym występuje aż siedem wodospadów.
Park ten powstał w 1985 r., a jego granice obejmują dolinę i kanion rzeki Krka niedaleko Szybenika. Sama rzeka bierze swój początek w okolicach Knina. Powierzchnia parku wynosi ok. 111 km2. Cała Krka mierzy sobie 72 km, natomiast park obejmuje ten fragment, w którym występuje aż siedem wodospadów.
Najwyższy z nich, Manojlovački slap, spada z 84,5 m. Już w XIX w. wodospady te były wykorzystywane jako źródło energii. W latach 1898 i 1906 wybudowano tu dwie elektrownie wodne. Poniżej wodospadu Skradinki Buk (37,5 m) rzeka tworzy dwudziestokilometrowe estuarium, w którym woda słodka miesza się z wodą morską.
Park znajduje się w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Na skalistym podłożu bujnie rozwijają się różne odmiany makii. Spotkać można również fragmenty lasu z dębem ostrolistnym. W sumie występuje tu ok. 860 gatunków roślin, w wodach rzeki można natomiast naliczyć 18 gatunków ryb, z których aż 10 to endemity. Bogato reprezentowany jest też świat ptaków – można tu obejrzeć 220 gatunków. Najciekawsze tutejsze ssaki to nietoperze; w parku występuje aż 18 gatunków, m.in. rzadkie i zagrożone wyginięciem podkowce. Park Narodowy Krka to jeden z najczęściej odwiedzanych parków Chorwacji (ok. 500 tys. turystów rocznie). Zwiedzających przyciąga nie tylko piękno przyrody, ale także możliwość aktywnego wypoczynku – w szafirowej Krce można się kąpać!
_ Źródło: Bezdroża _