Park Zdrojowy w Świnoujściu. Zielona enklawa na wyspie Uznam
Świnoujście jest jednym z najciekawszych miast w Polsce. Wszystko to przez jego unikalne i ciekawe położenie. Miasteczko znajduje się bowiem na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to Uznam, Wolin i Karsibór. Miasteczko leży tuż przy polsko-niemieckiej granicy, stanowi więc świetną bazę wypadową na Niemcy. Na samym jego terenie nie brakuje jednak miejsc, w których warto zatrzymać się na dłużej. Jednym z nich jest Park Zdrojowy. Sprawdźmy, co ciekawego ma do zaoferowania swoim gościom i dlaczego warto wkroczyć na jego teren.
Park Zdrojowy w Świnoujściu położony jest we wschodniej części miasta, na wyspie Uznam. Jest on największym parkiem miejskim w całej miejscowości. Jego powierzchnia wynosi ok. 40-50 ha.
Świnoujski Park Zdrojowy i jego burzliwa historia
Tereny dzisiejszego parku przed wiekami znajdowały się pod władaniem Prus i stanowiły zalaną wodą mieliznę, porastaną przez pojedyncze sosny. Sytuacja odmieniła się w 1721 r., kiedy podjęto decyzję o regulacji koryta rzeki Świny i budowie portu w Świnoujściu. W związku z tymi pracami powstał tzw. nowy ląd, na którym zasadzono pierwszą roślinność – trawy, krzewy i drzewa różnych gatunków. Miejsce to nazwano "Plantage".
Pod koniec XVIII w. zdecydowano na jego przekształcenie w miejski park. W tym celu wytyczone zostały granice parku na planie kwadratu oraz pierwsze alejki służące spacerowiczom. W kolejnych latach obszar parku był stale powiększany. Prace nad jego rozbudową przerwały działania wojenne związane z kampanią napoleońską. Powrócono do nich w latach 20-tych XIX w., kiedy w Świnoujściu powstało znane kąpielisko morskie. Ówczesne władze miasteczka stanęły bowiem przed wyzwaniem uprzyjemnienia wolnego czasu wczasowiczom. Pojawił się więc pomysł, aby oddać do ich dyspozycji park. O jego wygląd i infrastrukturę miał zadbać słynny królewski ogrodnik Peter Joseph Lenne, który przygotował projekt nowoczesnego parku.
W jego punkcie centralnym miał stanąć nowoczesny dom zdrojowy, do którego miały prowadzić wszystkie parkowe alejki i ścieżki. Zasadzone zostały nowe drzewa i krzewy, w tym egzotyczne, niespotykane w Europie gatunki. Niestety, piękno pierwotnego parku nie przetrwało do naszych czasów – jego zabudowa i roślinność w większości nie przetrwały bowiem działań wojennych prowadzonych w XX w. W czasie II wojny światowej zniszczona została praktycznie cała zabudowa Świnoujścia, a wojenna zawierucha nie ominęła także parku. W latach 50-tych podjęto jednak próbę odbudowy Parku Zdrojowego. To właśnie efekty prowadzonych wtedy prac możemy podziwiać po dziś dzień.
Park Zdrojowy i jego atrakcje. Dlaczego warto go odwiedzić?
Na terenie Parku Zdrojowego dostępne są alejki, które oprowadzają turystów po parku, dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci, a także liczne obiekty małej architektury. W parku dostępnych jest 190 ławeczek, na których można usiąść i odpocząć po spacerze, jednocześnie ciesząc oczy wszechobecną zielenią. Ścieżki parkowe świetnie nadają się zarówno do pieszych wycieczek, jak i jazdy na rowerze. Park Zdrojowy jest miejscem przyjaznym także dla rolkarzy – specjalnie z myślą o nich powstała bitumiczna alejka przeznaczona wyłącznie do jazdy na rolkach.
Sporo atrakcji w tym miejscu czeka także na najmłodszych gości. Na terenie Parku Zdrojowego działają bowiem dwa, świetnie wyposażone i kolorowe place zabaw. Bajeczna, pobudzająca dziecięcą wyobraźnię infrastruktura i ogrom atrakcji zachęcają dzieci i ich rodziców do spędzenia w tym miejscu całych popołudni. Oprócz dobrej zabawy Park Zdrojowy oferuje także edukację. Bogatą i zróżnicowaną florę tego miejsca turystom przybliżają bowiem tablice z opisami poszczególnych gatunków roślin porastających jego teren.
Park Zdrojowy jest idealnym miejscem do spędzenia wolnego czasu dla wszystkich miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz ścieżki dla rolkarzy, na jego terenie mieści się kompleks rekreacyjny. W jego skład wchodzą boiska sportowe oraz siłownia zewnętrzna, na których miejscowi i turyści mogą zadbać o swoją kondycję. Wszystko to w malowniczej, zielonej i zadbanej scenerii, którą może poszczycić się największy park miejski w Świnoujściu.