Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Parki, ogrody, a nawet góry w blasku zimowych iluminacji. Wyglądają bajecznie!

Nie tylko nie zasypiają na zimę – przeciwnie, po zmroku rozbłyskują światłem i mienią się kolorami. Niektóre parki, ogrody, a nawet wzgórza zyskują wieczorami nowe, często bajkowe życie. Dzięki nastrojowym iluminacjom stają się idealnym miejscem na jesienno-zimowe rodzinne spacery oraz okazją do zrobienia pięknych zdjęć. Zwłaszcza popularna jest rozświetlona Aleja Lipowa w Gdańsku - jedyne takie miejsce w Polsce. Z resztą, zobaczcie sami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W wielu miejscach w Polsce można zobaczyć zimowe iluminacje. Cieszą się ogromną popularnością
W wielu miejscach w Polsce można zobaczyć zimowe iluminacje. Cieszą się ogromną popularnością (Królewski Ogród Światła, Fot: Marcin Mastykarz)

Królewski Ogród Światła. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Rozświetlone pergole, misternie zdobione pawilony, fontanny i drzewka pomarańczowe, wykreowane za pomocą światła. Nowa, plenerowa, wystawa w ogrodzie wilanowskim jest elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązuje do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal ekspozycji odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Świetlną ekspozycję "Królewski Ogród Światła" (zdjęcie powyżej) odwiedziło już ponad milion osób.

Park Oliwski w Gdańsku

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Ilona Raczyńska)

Siedemnastowieczne galeony, okazałe ozdobne żyrandole czy trójwymiarowe bramy to tylko niektóre z elementów świetlnej scenografii, która sprawia, że Park Oliwski warto odwiedzić także po zmroku. Dzięki figurom świetlnych żaglowców, które przypominają te, w odległej historii cumujące w Porcie Gdańskim, park zyskał niepowtarzalny morski charakter. W tym roku powróciła też najchętniej fotografowana oliwska atrakcja, czyli efektownie rozświetlony szpaler drzew w Alejach Lipowych - jedyne takie miejsce w Polsce.

   Iluminacja w gdańskim parku / Dominik Paszlinski
(Iluminacja w gdańskim parku / Dominik Paszlinski)

Wzgórze Tumskie w Płocku

Iluminacje Płocka obejmują teren lubianego przez płocczan parku na Wzgórzu Tumskim, ale rozpoczynają się już na placu Narutowicza. Prawdziwie zimową aurę zapewnia tutaj nastrojowa projekcja w postaci spadających płatków śniegu. Dzięki iluminacji historyczna część parku zmieniła się w magiczną krainę znaną z baśni Andersena. Spacerując po parku można dotrzeć do świetlistego zamku Królowej Śniegu i zaprzężonych do jej sań polarnych niedźwiedzi.

   Iluminacja Płocka / PKN ORLEN
(Iluminacja Płocka / PKN ORLEN)

Multimedialny Park Fontann w Warszawie

Tej zimy nowe życie po zmroku zyskał Multimedialny Park Fontann, do którego prowadzi warszawiaków świetlisty tunel. Główna parkowa fontanna została zmieniona w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tys. ledowych punktów. Zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, tańczą strumienie świetlne. Połączenie iluminacji z muzyką pozwoliło na stworzenie wyjątkowych, kilkunastominutowych pokazów.

   Multimedialny Park Fontann / Radek Zawadzki
(Multimedialny Park Fontann / Radek Zawadzki)

Park Sienkiewicza w Słupsku

Okazałe świetlne kurtyny, fontanny ożywione światłem czy połyskujące złotym i srebrnym blaskiem lilie sprawiły, że słupski park zmienił się tej zimy nie do poznania. Wyłaniające się z mroku olśniewające damy z parasolkami i dżentelmeni we frakach rodem z XIX w. zabierają mieszkańców w niezwykłą podróż w czasie. – Chcieliśmy, by słupski park stał się po zmroku parkiem Sienkiewicza nie tylko z nazwy. Do stylu XIX w., a więc czasów w których żył pisarz, odwołują się zarówno charakterystyczne stroje świetlnych postaci, jak i elementy architektury ogrodowej, będące istotną częścią zimowej metamorfozy – mówi Michał Kwasieborski z firmy Multidekor, która zaprojektowała i wykonała dekoracje.

   Park Sienkiewicza w Słupsku / Archiwum UM Słupsk
(Park Sienkiewicza w Słupsku / Archiwum UM Słupsk)

Gubałówka

Tej zimy spacer po najpopularniejszym tarasie widokowym w Polsce dostarcza turystom jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza po zmroku. Gubałówka po raz pierwszy przemieniła się w niezwykłą Krainę Światła. Ta jedyna w swoim rodzaju, najwyżej położona świetlna wystawa w Polsce, znajduje się na wysokości 1123 m n.p.m., a jej zwiedzanie jest bezpłatne.

   Gubałówka Kraina Światła / A. Brzoza, PKL Gubałówka
(Gubałówka Kraina Światła / A. Brzoza, PKL Gubałówka)

Źródło: Multidekor

Zobacz też: Jest fanem świątecznych dekoracji. Tak ozdobił swój dom

Podziel się opinią

Share
Slot