Trwa ładowanie...

Parkingi w Gdańsku. Gdzie i za ile można zaparkować samochód?

Parkowanie w Gdańsku w środku sezonu to wielkie wyzwanie. I nie chodzi tylko o znalezienie miejsca. Przed uiszczeniem opłaty warto sprawdzić, w której strefie zaparkowaliśmy, bo mają one różne stawki i godziny obowiązywania. Trzeba też opłatę wnieść natychmiast, by uniknąć mandatu.

Ceny za parkowanie w Gdańsku są bardzo zróżnicowaneCeny za parkowanie w Gdańsku są bardzo zróżnicowaneŹródło: WP, Ilona Raczyńska
dz2xwpe
dz2xwpe

Opłaty za postój samochodów na drogach publicznych pobierane są w w Gdańsku w 10 sektorach Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Na kierowców czeka tam w sumie 6841 miejsc.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku

Za jednorazowy postój można zapłacić w parkometrze za pomocą gotówki – monet, karty płatniczej lub kodu BLIK. Urządzenia nie przyjmują banknotów i nie wydają reszty. Co ważne, opłatę uiszcza się z góry, trzeba więc zaplanować konkretny czas postoju. Istnieje też opcja uregulowania opłaty przy użyciu aplikacji mobilnych - wówczas płacimy za rzeczywisty czas - od momentu włączenia aplikacji do jej zastopowania.

Do Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku należą sektory: Śródmieście Stare Miasto, 3 maja, Śródmieście Główne Miasto oraz Śródmieście Długie Ogrody. Są one oznaczone na nośnikach kolorem czerwonym. Czas poboru opłat obowiązuje tam codziennie od godz. 9:00 do godz. 20:00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koszmar w Słowenii. Polak opowiada, jak jest na miejscu

To najdroższa strefa w mieście. W czasie upływania pierwszej godziny zapłacimy według stawki 5,50 zł za godz., drugiej – 6,60 zł za godz., trzeciej – 7,90 zł za godz., czwartej i kolejnych – 5,50 zł za godz. To dużo, ale są miasta w Polsce, w których płaci się więcej, np. w Poznaniu.

dz2xwpe

Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku

Kolorem niebieskim oznaczono sektory, w których pobiera się opłatę od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) od godz. 9:00 do godz. 17:00. Mowa o takich sektorach jak Młode Miasto, Wrzeszcz Politechnika, Wrzeszcz Górny, a w wakacje również Jelitkowo.

Kolorem zielonym oznaczono natomiast sektory, w których opłata jest pobierana od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do godz. 15:00. Należą do nich: Aniołki, Oliwa i Przymorze.

W czasie upływania pierwszej godziny zapłacimy tam według stawki 3,90 zł za godz., drugiej – 4,60 zł za godz., trzeciej – 5,50 zł za godz., czwartej i kolejnych – 3,90 zł za godz.

dz2xwpe

Opłaty dodatkowe za parkowanie w Gdańsku

Warto pamiętać, że opłatę trzeba uiścić niezwłocznie po zaparkowaniu. Jeśli tego nie zrobimy lub przekroczymy opłacony czas parkowania, czekają na nas kolejne opłaty. Z dodatkowymi kosztami trzeba liczyć się również wtedy, gdy zaparkujemy w innym sektorze niż ten, za który zapłaciliśmy.

Za kontrolę aut zaparkowanych w Gdańsku odpowiadają kontrolerzy piesi oraz mobilne urządzenia rejestrujące – pojazdy wyposażone w skaner i aparat, które dokonują objazdu miejsc postojowych, odczytują numery rejestracyjne samochodów i robią im zdjęcia.

Co istotne, kontrolerzy nie powinni: anulować wystawionego zawiadomienia o opłacie dodatkowej, pobierać pieniędzy od parkujących ani ich rozmieniać, przyjmować reklamacji czy pouczać kierowców.

Opłata dodatkowa wynosi 200 zł w przypadku zapłaty po upływie 14 dni od odebrania wezwania lub 130 zł w terminie 14 dni kalendarzowych od doręczenia zawiadomienia, jednak nie dłużej niż 60 dni od powstania obowiązku zapłaty opłaty dodatkowej, czyli dnia kontroli pojazdu. Płatności dokonuje się przelewem na wskazany numer konta bankowego lub w opłatomacie w Biurze Obsługi Klienta Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przy ul. Partyzantów 36 w Gdańsku.

dz2xwpe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz2xwpe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz2xwpe