Trwa ładowanie...

Pełnia Bobrzego Księżyca. Niezwykłe zjawisko jeszcze w listopadzie

Zbliża się Pełnia Bobrzego Księżyca, nazywana też Szronową Pełnią. Fani obserwacji ciekawych zjawisk na niebie przebierają nogami. Już za kilka dni czeka ich nie lada gratka. Na czym polega to zjawisko i kiedy będzie można je obserwować?

Listopadowa pełnia jest wyjątkowaListopadowa pełnia jest wyjątkowaŹródło: Getty Images
d2jd1yw
d2jd1yw

Listopadowa pełnia to zjawisko, które trudno przegapić. Księżyc lśni wtedy wyjątkowym blaskiem. Nie tylko fani fotografii próbują wówczas uchwycić naturalnego satelitę Ziemi.

Zjawisko będzie można oczywiście obserwować gołym okiem, o ile niebo nie będzie w pełni zachmurzone. Księżyc będzie świecił tak jasno, że dobre zdjęcia zrobimy nawet w środku miasta. Żeby jednak w pełni podziwiać spektakl natury warto wybrać się gdzieś, gdzie nie ma świateł latarni, np. na wieś czy plażę.

Pełnia Bobrzego Księżyca - kiedy i o której?

Pełnia księżyca w listopadzie przypada w tym roku 30 listopada, czyli w najbliższy poniedziałek, dokładnie o godz. 10:32. Niebo będzie wyglądało wyjątkowo już w weekend przed tą datą, więc warto zaplanować długi niedzielny spacer na popołudnie.

Pełnia Bobrzego Księżyca - skąd się wzięła nazwa?

Pochodzenie nietypowej nazwy nie jest do końca jasne. Oczywiście związana jest ona z bobrami. Prawdopodobnie wpływ na nią miała większa aktywnością bobrów w listopadzie - wtedy budują one swoje zapory na zimę. Często pracują one nocą - właśnie przy świetle księżyca. Inna wersja mówi, że nazwa wzięła się od Indian zastawiających w listopadzie pułapki na bobry.

Listopadowe zjawisko nazywane jest także, ze względu na pierwsze mroźne noce, Szronową Pełnią lub Pełnią Mroźnego Księżyca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dziwna cząsteczka z Tytana. Nie występuje nigdzie indziej w Układzie Słonecznym

d2jd1yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jd1yw