Pełnia Bobrzego Księżyca. Niezwykłe zjawisko jeszcze w listopadzie
Listopadowa pełnia to zjawisko, które trudno przegapić. Księżyc lśni wtedy wyjątkowym blaskiem. Nie tylko fani fotografii próbują wówczas uchwycić naturalnego satelitę Ziemi.
Zjawisko będzie można oczywiście obserwować gołym okiem, o ile niebo nie będzie w pełni zachmurzone. Księżyc będzie świecił tak jasno, że dobre zdjęcia zrobimy nawet w środku miasta. Żeby jednak w pełni podziwiać spektakl natury warto wybrać się gdzieś, gdzie nie ma świateł latarni, np. na wieś czy plażę.
Pełnia Bobrzego Księżyca - kiedy i o której?
Pełnia księżyca w listopadzie przypada w tym roku 30 listopada, czyli w najbliższy poniedziałek, dokładnie o godz. 10:32. Niebo będzie wyglądało wyjątkowo już w weekend przed tą datą, więc warto zaplanować długi niedzielny spacer na popołudnie.
Pełnia Bobrzego Księżyca - skąd się wzięła nazwa?
Pochodzenie nietypowej nazwy nie jest do końca jasne. Oczywiście związana jest ona z bobrami. Prawdopodobnie wpływ na nią miała większa aktywnością bobrów w listopadzie - wtedy budują one swoje zapory na zimę. Często pracują one nocą - właśnie przy świetle księżyca. Inna wersja mówi, że nazwa wzięła się od Indian zastawiających w listopadzie pułapki na bobry.
Listopadowe zjawisko nazywane jest także, ze względu na pierwsze mroźne noce, Szronową Pełnią lub Pełnią Mroźnego Księżyca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl