Pełnia Krwawego Księżyca. W sieci zaroiło się od zdjęć
Zjawiska astronomiczne zawsze wzbudzają wielkie emocje wśród internautów. Deszcze meteorytów, komety, a nawet comiesięczna pełnia Księżyca wywołują fale ekscytacji w miłośnikach nocnego nieba. Październikowa superpełnia dopiero przed nami, a media społecznościowe już zalewają zdjęcia Srebrnego Globu.
17.10.2024 12:20
Październikowa superpełnia będzie największa i najjaśniejsza w tym roku. Wszystko dlatego, że Księżyc w fazie pełni znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliżej Ziemi. Będzie dzielić go od nas 357 367 km.
Kulminacja pełni Księżyca nastąpi dziś, czyli w czwartek 17 października o godz. 13:26. Jednak tarcza Księżyca osiąga wielkość bliską 100 proc. widoczności już dzień przed pełnią oraz dzień po. Dlatego w sieci już od wczorajszego wieczora pojawiają się imponujące zdjęcia superpełni.
Jak widać, nasi czytelnicy nie tylko nie odpuszczają okazji, aby podziwiać Złoty Glob w pełnej krasie, ale i dzielić się efektami swoich obserwacji. W komentarzach pod naszym wczorajszym postem pojawiło się sporo zdjęć zbliżającego się do pełni Księżyca. Jak wam się podobają?
Krwawy Księżyc lub Księżyc Myśliwych
Każda pełnia Księżyca ma swoje unikalne określenia, które sięgają tradycji rdzennych Amerykanów. Październikowa pełnia nazywana jest Księżycem Myśliwych, co nawiązuje do sezonu polowań, kiedy to myśliwi przygotowywali zapasy na zimę.
Czasami określa się ją także mianem Krwawego Księżyca, co również odnosi się do intensywnych polowań, typowych dla tego okresu.
Pełnia Księżyca. Co to za zjawisko?
Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.
Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość.