Perseidy 2021. Niezwykłe zjawisko już wkrótce na niebie. Gdzie i kiedy obserwować?
Przed nami świetny czas dla miłośników obserwacji nocnego nieba. Na czwartek, 12 sierpnia, przypada maksimum roju meteorów Perseidy. Spadających gwiazd można jednak wypatrywać już wcześniej. W Polsce odbędzie się z tego powodu wiele pikników astronomicznych.
W okresie lata aktywnych jest całkiem sporo rojów meteorów. Perseidy to najintensywniejszy z nich. Spadają grupami, po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Rój znany jest od starożytności.
Perseidy 2021 - noce spadających gwiazd
Perseidy są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia, ale ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Czas w okolicach maksimum Perseidów zwany jest potocznie "nocami spadających gwiazd". W przypadku tego roju w maksimum można naliczyć nawet 110 meteorów w ciągu godziny.
Współcześnie wiadomo, iż "spadająca gwiazda" niewiele ma wspólnego z gwiazdami. Jego źródłem jest skalna drobina (meteoroid), która wpadła w ziemską atmosferę i w trakcie przelotu przez nią wytworzyła świecący ślad, który można dostrzec. Zdecydowana większość meteoroidów ulega zniszczeniu w atmosferze i nie docierają do powierzchni Ziemi. Jeśli jednak skała była na tyle duża, że przetrwała ten lot, to po upadku na powierzchnię nazywana jest meteorytem.
Perseidy 2021 - gdzie na piknik?
Różne instytucje i organizacje tradycyjnie przygotowują w tym czasie pikniki astronomiczne, pokazy nieba czy prelekcje.
Gdańskie Hevelianum zaprasza 12 sierpnia w godz. 20.00-24.00 na podnóże Góry Gradowej. Wstęp jest wolny. Poza wspólnymi obserwacjami meteorów zaplanowano też inne pokazy astronomiczne, warsztaty budowania obrotowych map nieba, kino pod gwiazdami i teatr tancerzy ognia.
Fundacja Aleksandra Jabłońskiego organizuje z kolei Piknik Spadających Gwiazd w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia. Impreza odbędzie się 12 i 13 sierpnia od godz. 19.00, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów.
Perseidy 2021 - jak oglądać meteory?
Do obserwacji nie potrzeba lornetki ani teleskopu. Przede wszystkim niebo powinno być bezchmurne. Niewielkie zachmurzenie - bardzo cienka warstwa chmur - tylko ograniczy liczbę zjawisk, które dostrzeżemy, ale już grubsza warstwa chmur uniemożliwi śledzenie meteorów.
Gdy zrobi się ciemno, najlepiej znaleźć w swojej okolicy miejsce, jak najbardziej pozbawione sztucznego światła. Meteory generalnie widoczne są na całym niebie, więc dobrze jest mieć widok nieprzesłonięty drzewami czy wysokimi budynkami.