Trwa ładowanie...

Peru - odkryto tajemnicę Nazca?

Czy pustynny płaskowyż, na którym nic specjalnego nie widać może być ciekawy? Pampa de Nazca, zwana także Pampa Colorado to kamienista pustynia leżąca w Peru. Na pierwszy rzut oka nie ma tu czego szukać. Jednak coś odróżnia to miejsce od wielu innych na świecie.

Peru - odkryto tajemnicę Nazca?Źródło: PAP/EPA, fot: WP
d20ols8
d20ols8

Czy pustynny płaskowyż, na którym nic specjalnego nie widać może być ciekawy? Pampa de Nazca, zwana także Pampa Colorado to kamienista pustynia leżąca w Peru. Na pierwszy rzut oka nie ma tu czego szukać. Jednak coś odróżnia to miejsce od wielu innych na świecie.

Na ziemi zauważyć można wyryte na głębokość kilkudziesięciu centymetrów rowki, odsłaniające jaśniejszą warstwę gleby, z obu stron obłożone równymi rzędami kamiennych odłamków. Układają się one w pozornie bezsensowne, poplątane wzory, labirynty i spirale.

Nazca nic nie zwracało uwagi dopóki w 1939 roku, amerykański naukowiec przeleciał nad pustynią i spostrzegł mnóstwo rozległych linii i figur. W pierwszym odruchu wziął je za pozostałości przedinkaskiego systemu irygacyjnego. W rzeczywistości odkrył jedną z największych i najbardziej tajemniczych atrakcji Peru - słynne figury z Nazca. Od tego czasu mnożą się teorie o pochodzeniu linii. Jedne starają się wyjaśnić zjawisko w sposób racjonalny, jako rodzaj kalendarza, inne nie stawiają granic fantazji i mówią o lądowisku dla statków UFO. Linie widziane z powierzchni nie są zbyt ciekawe - po prostu odgarnięte ciemniejsze kamienie, które ukazują jaśniejsze podłoże. Jako takie pojęcie o skali figur można wyrobić sobie patrząc ze szczytu Mirador Observation Tower. Ale pełnię doznań daje dopiero lot nad Nazca. Linie układają się w gigantyczne wzory geometryczne i rysunki zwierząt, wytyczone na pustynnym płaskowyżu. Są ogromne: jaszczurka ma długość 180 m, małpa z dziwacznie wygiętym ogonem – 90 m, skrzydła kondora
rozpinają się na 130 m. Najbardziej interesujące rysunki znajdują się 20 km na północ od Nazca.

Pustynny płaskowyż położony 400 kilometrów na południe od Limy, słynie z kolekcji wyrytych w ziemi gigantycznych linii oraz wyobrażeń ludzi, zwierząt i roślin. Liczące, od 400 lat przed narodzeniem Chrystusa do 650 lat po nim, geoglify powstały dzięki usunięciu warstwy czerwonych kamieni, co odsłoniło jaśniejsze, piaszczyste podłoże.

d20ols8

Ponieważ liczące dziesiątki i setki metrów figury najlepiej widać z powietrza, pojawiały się liczne hipotezy próbujące wytłumaczyć, czemu miały służyć. Mówiło się między innymi o kalendarzu, tablicy astronomicznej, znakach dla bogów i "znakach drogowych" dla latających talerzy.

Czemu służyły linie?
Według wielu naukowców pełniły niegdyś funkcję dróg. Uznano je również za album astronomiczny. Inni natomiast twierdzą, że wykonywanie gigantycznych rysunków na ogromnych przestrzeniach było ulubioną rozrywką ludu z Nazca.

Zespół Tomasza Gorki z uniwersytetu w Monachium przeanalizował pięć kompleksów geoglifów w pobliżu miasta Palpa, skupiając się na wyrytych tam wielkich, trapezoidalnych strukturach. Naukowcy mierzyli anomalie ziemskiego pola magnetycznego , spowodowane przez zmiany gęstości gleby na różnych głębokościach, pieszo przemierzając obszar około 60 hektarów z ręcznymi przyrządami.

Pomiary wykazały obecność wcześniejszych linii, z czasem zatartych. Niektóre z linii dawały silniejsze anomalie magnetyczne niż inne, co według Gorki i Karsten Lambers z uniwersytetu w Konstancji sugeruje, że do ubicia gleby przyczynili się ludzie chodzący w te i z powrotem podczas rytuałów modlitewnych. Odkrywane wzdłuż linii naczynia ceramiczne prawdopodobnie miały znaczenie ofiarne. Ludność przybywała tu by składać ofiary. Wśród odkopanych artefaktów znalazły się m.in. dziesiątki odciętych ludzkich głów, zwykle z otworem w czole, przez który przewleczony był pleciony sznur – czytam na stornach magazynu National Geographic.

d20ols8

Najnowsze znaleziska na stanowiskach archeologicznych w Peru dowodzą, iż tajemnicze rysunki nie powstały w tym samym czasie. Osobliwe ryty nie zostały również wykonane w tym samym celu. Mitem jest także twierdzenie, że rysunki widoczne są tylko z powietrza. Starsze geoglify Caracas umieszczono na górskich zboczach i można je było oglądać, stojąc na stepie – donosi magazyn National Geographic.

Jest wiele teorii dotyczących tajemniczych linii i każda z nich tak naprawdę kryje z w sobie ziarenko prawdy. Tyle ile rysunków, tyle teorii i funkcji z nimi związanymi, jednak jedyna tajemnicą rytów jest według magazynu National Greoragphic to, że nie kryją w sobie żadnej tajemnicy. Dla ludu Nazca były rytualnym przypomnieniem, że ich los jest związany z naturalnym środowiskiem - jego pięknem i śmiertelna surowością. W każdej linii, można odczytać cześć dla natury - czytamy na stronach National Geographic.

d20ols8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ols8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj